Maska ochronna
Źródło: Moto Interia

Dla kogo jazda w masce jest obowiązkowa? Są pewne wyjątki

Piotr DutkaPiotr Dutka
16 Kwietnia 2020

Epidemia koronawirusa COVID-19 wymusza na rządzących wprowadzanie nowych obostrzeń oraz nakazów. W związku tym kierowców czeka obowiązkowe zakrywanie twarzy w niemal wszystkich okolicznościach.

W dniu 16 kwietnia w życie wchodzą nowe przepisy. W niektórych sytuacjach używanie maseczek w samochodzie będzie prawnie nakazane

Czwartek 16 kwietnia jest dniem, w którym wprowadzono nowe przepisy dotyczące obowiązku zakrywania twarzy, np. maseczką, szalikiem bądź inną częścią garderoby.

Obowiązek dotyczy podróżujących w komunikacji miejskiej oraz gdy w samochodzie przebywają osoby, które nie mieszkają wspólnie. Przykładowo, gdy chcemy podwieźć naszego sąsiada, zarówno on, jak i my musimy zakryć twarz.

Zasadniczo w myśl nowych przepisów narzucony został obowiązek zakrywania ust i nosa na drogach i miejscach ogólnodostępnych, w tym również „w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące wspólnie”. Oznacza to, że jeśli w aucie jest więcej niż jedna osoba, to obie muszą zakryć twarz, chyba że mieszkają razem (np. małżeństwo lub rodzice z dziećmi).

Są jednak pewne wyjątki, w których zakrywanie twarzy nie jest obowiązkowe

Z obowiązku zakrywania twarzy zwolnione są osoby, podróżujące samotnie lub z dzieckiem do 4 roku życia.

Osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia, oraz żołnierzy, którzy wykonują czynności służbowe.

Kierowca po narkotykach pędził ulicami miasta. Miał w samochodzie małe dzieckoKierowca po narkotykach pędził ulicami miasta. Miał w samochodzie małe dzieckoCzytaj dalej

Kara za niestosowanie się do wprowadzonych rozporządzeń wynosi do 500 złotych.

Następny artykuł