Audi Prezydent
Źródło: Audi

Czym będzie poruszać się prezydent RP? Mnogość pojazdów może zaskakiwać

Piotr DutkaPiotr Dutka
13 Lipca 2020

Wybory prezydencie już za nami. Jak już wiemy, przez kolejne 5 lat na arenie międzynarodowej będziemy reprezentowani przez osobę Andrzeja Dudy. Choć aktywny prezydent nie może prowadzić samochodu, to mimo wszystko jego flota jest bardzo pokaźna. Mowa o ekskluzywnych samochodach, samolotach, a nawet łodziach

Jakie pojazdy ma do dyspozycji głowa państwa. Wybór jest naprawdę okazały

Nie jest znana bardzo dokładna ilość pojazdów, które ma do dyspozycji prezydent Polski. Wiadomo natomiast, że do swojej dyspozycji ma on nie tylko pojazdy Kancelarii Prezydenta, jak również może korzystać z floty Służby Ochrony Państwa.

Prezydent najczęściej przemieszcza się opancerzonymi limuzynami. W głównej mierze chodzi o bezpieczeństwo głowy państwa. W 2018 zakupiono 2 sztuki Audi A8 w szczególnej wersji Security. Oczywiście pojazd jest opancerzony, co ma gwarantować komfort oraz bezpieczeństwo. Całkowity koszt wyniósł aż 5,5 miliona złotych.

Opancerzona Audi A8Opancerzona Audi A8
automotor1

Warto podkreślić, że prezydencki pojazd nie może przebywać długo w jednym miejscu, ponieważ odkształceniu ulegają opony. Waga tego auta wynosi tyle samo co waga 3 zwykłych kompaktów. Moc 500 KM jest wielkim atutem. Limuzyna ma również wytrzymać ostrzał z broni automatycznej i wybuch granatu.

Zobacz także:

1. Kierowco, zwróć szczególną uwagę na swoje auto. Nawet milion złotych kary za jedno niedopatrzenie

2. Wideo - Spektakularny wypadek. Ten kierowca BMW dosłownie oszukał śmierć

3. Koło zabiło mechanika podczas pracy - traficzny wypadek na lubelszczyźnie

4. Oto nowe Lamborghini Sian Roadster. Jedno z największych dzieł włoskiej sztuki motoryzacyjnej

Niedawno flota prezydencką zasiliły również pojazdy elektryczne. Mowa m.in. o BMW i3, jak również kilku egzemplarzach Hyundaia Ioniq. Zakupy takich pojazdów były w głównej mierze podyktowane specjalnym obowiązkiem posiadania przez instytucje państwowe właśnie elektrycznych modeli.

Warto wspomnieć o zwykłych pojazdach, które mają gwarantować dyskrecje oraz maskować się w tłumie. Mowa m.in. o Skodach Superb czy vanach, które mają możliwość przewożenia większej ilości osób. Pod koniec 2019 roku do floty dołączył też opancerzony Range Rover.

Tragiczny wypadek przy rozładunku towaru w Biedronce - nie żyje 62-latekTragiczny wypadek przy rozładunku towaru w Biedronce - nie żyje 62-latekCzytaj dalej

Prezydent ma również do dyspozycji 1. Bazę Lotnictwa Transportowego

Baza posiada śmigłowców Sokół i MI-8. Warto wspomnieć o samolotach Gulfstram G550. Dodatkowo wrażenie może robić Boeing 737–800. Kancelaria Prezydenta RP wykorzystuje również, 3 łódź Corsiva, 3 skutery wodne oraz 5 kajaków.

Pijany ojciec pod wpływem środków psychoaktywnych spowodował groźny wypadek. W środku przewoził swoje malutkie córkiPijany ojciec pod wpływem środków psychoaktywnych spowodował groźny wypadek. W środku przewoził swoje malutkie córkiCzytaj dalej

Następny artykuł