Kontrola Drogowa
Źródło: Motofakty

Nawet 40 tysięcy kierowców straci uprawnienia. Od lipca wchodzą nowe przepisy

Piotr DutkaPiotr Dutka
12 Kwietnia 2020

Według szacunków polskiego rządu do końca 2020 roku prawo jazdy straci jeszcze około 20 tysięcy kierowców. W roku 2021 liczba ma wzrosnąć do zatrważających 40 tysięcy. Wszystko przez nowe przepisy

Rząd już obliczył ilu kierowców zostanie pozbawionych uprawnień do kierowania pojazdami

Od lipca 2020 roku w życie wejdą nowe, restrykcyjne przepisy. Projekt ustawy, która 31 stycznia trafiła do społecznych konsultacji, w głównej mierze opiera się na trzech zasadniczych zmianach.

Po pierwsze, istotnym elementem nowych przepisów będzie pierwszeństwo pieszych, jeszcze przed przejściem. Kierowcy będą zobligowani do ustąpienia pierwszeństwa pieszym, którzy czekają przed pasami. Dodatkowo wprowadzone zostanie ujednolicenie limitów prędkości niezależnie od pory dnia. Dozwolona prędkość będzie wynosić 50 km/h. Aktualnie w godzinach od 23:00 do 5:00 limit wynosi 60 km/h. I na koniec utrata uprawnień za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Zasada będzie obowiązywać na wszystkich drogach, nie tylko w terenie zabudowanym, ale także m.in. na autostradach i drogach ekspresowych.

Eksperci zgodnie potwierdzają, że przez wprowadzenie nowych przepisów może dojść do sytuacji, w której ponad 40 tysięcy osób straci prawo jazdy.

Redukcja punktów karnych przez internet już możliwa. Mnóstwo chętnychRedukcja punktów karnych przez internet już możliwa. Mnóstwo chętnychCzytaj dalej

Pozostaje jedynie uważać na drodze i dostosować się do wprowadzonych zmian, choć pewnie dla wielu będzie to niezwykle ciężkie zadanie.

Następny artykuł