Stop Diesel
Źródło: Auto Express

Fatalne wieści dla właścicieli Diesli. Do zakazów w miastach dochodzą kolejne miejsca. Drakońskie kary za brak plakietki

Piotr DutkaPiotr Dutka
9 Czerwca 2020

Jeszcze więcej europejskich miast decyduje się na wprowadzenie tzw. zielonych stref, które mają w skuteczny sposób wyeliminować samochody z silnikiem Diesla. Zamiar jest jeden, kompleksowa oraz skuteczna ochrona środowiska. Zielone strefy zaczynają powoli obowiązywać również na autostradach

Europejskie zielone strefy rozrastają się na autostrady. Coraz więcej miast walczy z silnikami Diesla

Walka z silnikami Diesla trwa w najlepsze. Pomimo faktu, że pandemia koronawirusa skutecznie obnażyła wszystkie negatywne argumenty przeciwników samochodów na ropę, coraz bardziej zwalcza się Dieslowskie silniki. Wzrastają również kary za wjazd do zielonych stref, które dla osób z zewnątrz są bardzo kiepsko oznaczone. Za złamanie prawa, kary są bardzo wysokie.


Zielone strefy obowiązują już nie tylko w centrum miast. Czasami zdarza się, że w jej ramy wchodzą całe regiony czy tereny aglomeracyjne. Występują też strefy dynamiczne, które są aktywowane w zależności od pogody. Idealnym przykładem może być Francja. W Paryżu obowiązują stałe, jak również ruchome strefy. Właściciele starszych diesli bardzo boleśnie odczuwają wprowadzone zmiany. Policja bowiem wlepia srogie kary w wysokości 450 euro. W przeliczeniu na złotówki wychodzi ponad 2000 tysiące złotych!

Naklejka

Wpływ Unii Europejskiej sprawia, że w Europie występuje kilkaset stref zero emisyjnych lub niskoemisyjnych. Żeby przemieszczać się w danej strefie, potrzebna jest specjalna plakietka. Jej cena waha się od 20 do 40 euro. (ok. 90 -180 złotych).

Brak blankietu na szybie można bardzo dotkliwie odczuć w Kopenhadze lub Aalborgu. Tam kara sięga nawet 2700 euro, czyli prawie 12 tysięcy złotych!. Do momentu uiszczenia opłaty pojazd zostaje na parkingu policyjnym, a zatrzymać można nawet kierowcę. Srogie kary można odczuć w Rotterdamie (2250 euro/9960 złotych), Wiedniu (2180 euro/ 9650) czy w Londynie, gdzie w przeliczeniu na złotówki kwota wynosi nieco ponad 5 tysięcy złotych.

Wideo - Szokujący wypadek. Motocyklista zatrzymał kierowce taranującego wszystko na swojej drodze. Przyczyna zaskoczyła wszystkichWideo - Szokujący wypadek. Motocyklista zatrzymał kierowce taranującego wszystko na swojej drodze. Przyczyna zaskoczyła wszystkichCzytaj dalej

W naszym kraju taka sytuacja na razie nie będzie mieć miejsca, aczkolwiek niczego nie można być pewnym i z biegiem czasu bardzo prawdopodobne, że takie ekologiczne rozwiązania dotrą do naszego kraju.

Zobacz także:

1. Od lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy. 40 tysięcy kierowców może stracić swoje prawo jazdy

2. Piraci drogowi muszą się mieć na baczności. Tak mocnych i szybkich aut grupa Speed jeszcze nie miała

3. Zdjęcia - Dramatyczne zdarzenie. Na ruchliwym skrzyżowaniu dziecko wypadło z taksówki

Następny artykuł