Mandat karny
Źródło: Radiodoxa.pl

Wysokie kary za zwykłe przebywanie w samochodzie? Absurdalna sytuacja

Piotr DutkaPiotr Dutka
9 Kwietnia 2020

Obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 generuje wiele kontrowersyjnych sytuacji. Codziennie można usłyszeć o nowych kuriozalnych przypadkach, w których ludzie zostali ukarani mandatami karnymi. Okazuje się, że kary możemy się spodziewać także podczas zwyczajnego siedzenia w samochodzie. Wszystko zależy jednak od postawy policjanta

Przebywanie w samochodzie podstawą do ukarania mandatem karnym

Sytuacja, z jaką obecnie mamy do czynienia obrazuje, jak nieprecyzyjne przepisy obowiązują w naszym kraju. Były przypadki karania srogimi mandatami za korzystanie z myjni bezdotykowej, (przypadek z Olsztyna). Karę możemy otrzymać również za wymianę opon, ale wszystko zależy od interpretacji patrolu policji. W takich niejasnych okolicznościach panem sytuacji pozostaje funkcjonariusz, który decyduje o ewentualnej karze i jej wysokości.

Bardzo kontrowersyjna sytuacja miała miejsce w Wodzisławiu Śląskim, gdzie ukarane zostały cztery nastolatki, które najzwyczajniej siedziały w samochodzie. Dwie z nich były niepełnoletnie, co w związku z obowiązującymi przepisami jest wykroczeniem. Pozostała dwójka miała skończone 18 lat, a mimo to wszystkie zostały ukarane. O losie małoletnich zdecyduje sąd rodzinny.

Obecne przepisy nie są zbyt jasne i klarowne. Zaznaczano, że wprowadzone obostrzenia i zakazy dotyczące zakazu zgromadzeń nie obowiązują w samochodach osobowych. Oznacza to, że w samochodzie pięcioosobowych może znajdować się komplet pasażerów. Inną okolicznością jest podróż pojazdem dziewięcioosobowym, wtedy wprowadzone przepisy obowiązują podobnie jak w autobusie.

Warto podkreślić, że Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się na temat obecnej ustawy oraz metod karania. Według niego są one niezgodne z Konstytucją RP. Przepisy o ograniczeniu swobód obywatelskich byłyby uzasadnione wyłącznie po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, a takiego obecnie nie ma.

Następny artykuł