Mandat Karny
Źródło: Gazeta Prawna

Nowy mandat pogrąży polskich kierowców? Nawet 500 złotych dla właścicieli benzyn i Diesla

Piotr DutkaPiotr Dutka
8 Lipca 2020

Już wkrótce w życie ma wejść nowe rozporządzenie. Zdecydowanie nie spodoba się ono polskim kierowcom. Taryfikator mandatów zostanie wzbogacony o jeszcze jeden mandat. Strażnicy gminni będą mogli nałożyć na kierowców mandat w wysokości nawet 500 złotych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowym przepisem

Nowy przepis już wkrótce. Narażeni szczególnie właściciele Diesla oraz silników benzynowych

Już wkrótce do taryfikatora mandatów może trafić nowe wykroczenie. Chodzi o złamanie przepisów w obrębie tzw. czystej strefy. Chodzi konkretnie o wjazd samochodem bez odpowiednich uprawniećń do stref wydzielonych w obrębie gminy.
Dotychczas za takie nadużycie groziło jedynie upomnienie. Już wkrótce może okazać się ono niewystarczające i kierowcy będą karani dotkliwym mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Pierwszym miastem, które wprowadziło strefę czystego transportu, był Kraków.

Wideo - Niecodzienny pasażer. Trudno uwierzyć w to, kto podróżował cabrioWideo - Niecodzienny pasażer. Trudno uwierzyć w to, kto podróżował cabrioCzytaj dalej

Doszło do tego w grudniu 2018, kiedy to radni miasta zdecydowali się na wprowadzenie na obszarze turystycznym Kazimierz tzw. strefy czystego transportu. Obowiązywała od 5 stycznia 2019 roku.

Stefa ostatecznie obowiązywała przez 6 testowych miesięcy. Protesty mieszkańców zmusiły radnych do nieprzedłużania okresu jej funkcjonowania. Strefa została zlikwidowana 22 września 2019 roku.

Jedyną radą, by uniknąć mandatu jest nie wjeżdżanie do niej bez ważnego upoważnienia. Takowe strefy są wydzielone w centrach miast i pozwalają na wjazd jedynie pojazdów o zerowej emisji spalin.

W związku z wprowadzeniem stref planowane są również rozszerzenia uprawnień strażników miejskich. Plan jest taki, aby oni również mogli karać kierowców za nieuprawniony wjazd autem spalinowym do stref czystego transportu.

Więcej na ten temat pisaliśmy:

- Nowe uprawnienia dla straży miejskiej mają pomóc w karaniu kierowców

Zobacz także:

1. Wideo - Dramatyczny wypadek. Motocyklista z impetem wjechał w samochód dostawczy
2. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
3. Kolejny wypadek autobusu w Warszawie - „Kierowca zasnął za kierownicą”
4. Niewyobrażalna tragedia - Kobieta przejechała własne dziecko
5. Wideo - Spektakularny wypadek. Ten kierowca BMW dosłownie oszukał śmierć
6. Kobieta w 2 tygodnie od zdobycia prawka zdążyła uszkodzić trzy auta

Następny artykuł