Koeingsegg Jesko Absolut
Źródło: Photo by Koenigsegg

Koenigseeg Jesko Absolut - Celem przebicie granicy 500 km na godzinę

Piotr DutkaPiotr Dutka
7 Kwietnia 2020

Być najlepszym, najbardziej pożądanym a przede wszystkim najszybszym pojazdem na planecie. Koenigsegg Jesko Absolut ma wszelkie predyspozycję do tego, by włożyć koronę i przekroczyć magiczną barierę 500 km/h.

W 2019 Koenigsegg zapowiadał, że nowy model Jesko Absolut będzie w stanie przekroczyć 500 km na godzinę

Tak było rok temu. Dzisiejsza rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dla modelu Jesko Absolut, magiczna bariera 500 km/h ma być łatwo osiągalnym pułapem. Szwedzki podnosi poprzeczkę i zaznacza, że samochód może osiągać abstrakcyjną prędkość 531 km/h!

Koenigsegg Jesko Absolut

Rok 2020 miał? Wciąż ma być rokiem Koenigsegga. Zaprezentowanie światu nowej, czteroosobowej Gemery, nie było jedyną ambicją szwedzkiej marki. Postanowili pójść o krok dalej i ujawnić przyszłego króla szybkości. Według producentów model Jesko Absolut ma być najszybszym modelem marki, a zarazem największą perłą w ich motoryzacyjnej koronie.

Koenigsegg Jesko Absolut

Pojazd ma pod maską pięciolitrową V8 x biturbo, który generuje szokujące 1625 KM i moment obrotowy do 1500 Nm. Po prostu kosmos! Takie wyniki, samochód osiąga pod wpływem paliwa E85. W zwykłym przypadku silnik wygeneruje moc na poziomie 955 kW/1298 KM. Na wyposażeniu znajduje się dziewięciostopniowa, automatyczna skrzynia biegów, która udostępnia pokaźną moc na tylną oś.

Koenigsegg Jesko Absolut

W roku 2019 Szwedzi informowali o tym, że ich najnowszy model będzie w stanie rozpędzić się do magicznych 500 km/h. Nie wiadomo, czy była to tylko zasłona dymna, czy zwykła skromność, bo teraz według oficjalnych informacji, prędkość maksymalna ma formować się w okolicach 531 km/h.

Novitec Maserati Levante Esteso. Gniewny SUV o mocy 616 KMNovitec Maserati Levante Esteso. Gniewny SUV o mocy 616 KMCzytaj dalej

Niestety, ale na niekorzyść Koenigsegga działa fakt, że nie ma świecie miejsca, które byłoby w stanie zweryfikować słowa szwedzkich projektantów. Na ten moment najszybszym pojazdem na naszej planecie jest Bugatti Chiron 300+, które w roku 2019 osiągnęło niezwykłą prędkość 490,48 km/h. Mamy nadzieje, że Koenigseggowi uda się dokonać skutecznego pomiaru, bo rywalizacja z francuską marką zapowiada się niezwykle interesująco.

Następny artykuł