Rejestracja Pojazdu
Źródło: zdrogi.pl

Rząd proponuje poważne ułatwienia dla polskich kierowców. Rewolucyjne zmiany na horyzoncie

Piotr DutkaPiotr Dutka
5 Czerwca 2020

Wkrótce ostatecznie rozstrzygną się losy istotnych zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Nowy rewolucyjny projekt ma być prawdziwą pozytywną rewolucją dla polskich kierowców. Zmiany mają dotyczyć kilku istotnych kwestii. Zmiany w ustawie budzą jednak spore zastrzeżenia ze strony niektórych grup oraz samorządowców

Poważne ułatwienia dla polskich kierowców. Rząd planuje rewolucyjne zmiany.


Jeszcze przed okresem wakacyjnym, osoby kupujące samochód mogą liczyć na spore ułatwienia w ich rejestracji. Zmiany w ustawie przewidują kilka znaczących kwestii, które zostają zmienione lub zmodyfikowane. W głównej mierze chodzi o zniesienie kart pojazdów oraz nalepek kontrolnych na szybach. Możliwe będzie zarejestrowanie auta online oraz zmiana numerów rejestracyjnych przy przerejestrowaniu samochodu. Ma to oszczędzić czas kierowcom oraz odciążyć samorządy.

Według Jakuba Farysia prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, wprowadzone zmiany idą w dobrym kierunku.

Do formy nowej ustawy spore zastrzeżenia mają inne grupy, których nowe zmiany nie dotyczą. Inną propozycję swoich poprawek złożyło między innymi StowarzyszenieKomisów.pl. Jego prezes Maciej Szymajda ogólnie pozytywnie ocenia kierunek proponowanych zmian, ale wskazuje na poważne błędy konkretnych rozwiązań. Wskazuje on, że nabywcy nowych aut są traktowani lepiej od tych, którzy decydują się na używaną opcję. Chodzi o fakt, że wydziały komunikacji w czasie pandemii w pierwszej kolejności rejestrowały nowe samochody, a właścicielom używanych kazały czekać.

Zmiany krytykuje również Związek Powiatów Polskich. Zwraca on uwagę na ograniczony okres konsultacji publicznych Regionalne władze mają pewne obiekcje odnoszące się do projektów zmian. Bardzo istotna, dotyczy wycofania naklejek kontrolnych. Związek zauważa także, że — według autorów zmian — nowe regulacje przyczynią się do znacznego zmniejszenia zadań organów rejestrujących samochody. Tymczasem w praktyce ma być zupełnie odwrotnie.

Będą naprawiać radiowozy za 1 grosz za godzinę, na części dali rabat 71%Będą naprawiać radiowozy za 1 grosz za godzinę, na części dali rabat 71%Czytaj dalej

Poprzedni projekt został rozpatrzony negatywnie przez Zespół ds. Infrastruktury Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST, dnia 24 lipca 2019. Prace nad obecną wersją również nie należą do najprzyjemniejszych, ponieważ od kilku miesięcy nie ruszyły do przodu. Wprowadzone zmiany na pewno ucieszyłyby polskich kierowców, choć zapewne poczekamy na nie jeszcze jakiś czas.

Zobacz także:

1. Szokująca kontrola trzeźwości. Rekordzista nie był w stanie dmuchać w alkomat

2. Auto kupione przez internet za 10 milionów - Rekord

3. Pijany kierowca wiózł czworo dzieci ! Dwoje z nich z przodu

Następny artykuł