Wypadek Polisa OC
Źródło: Fakt

Wysokie kary za brak ubezpieczenia. Polisę OC można kupić przez internet

Piotr DutkaPiotr Dutka
5 Kwietnia 2020

Panująca w naszym kraju, epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie zwalnia kierowców z obowiązku zakupu polisy OC. Kary za brak ważnego ubezpieczenia mogą sięgać nawet 5200 złotych. Dlatego warto wspomnieć, że można je zakupić przez internet.

Brak ważnej polisy OC? Kara może być dwa razy wyższa od średniej krajowej

Ubezpieczenie OC na samochód jest obowiązkowe, a epidemia wirusa COVID-19 nie jest odpowiednim usprawiedliwieniem w przypadku jego braku. Organem kontrolującym polisę jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja, której głównym zadaniem jest wypłata odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach, które spowodowali kierowcy beż ważnego ubezpieczenia OC, lub gdy nie udało się ustalić sprawcy. Organ utrzymuje się głównie z kar, które otrzymują osoby zapominające o zakupie, bądź przedłużeniu polisy OC. Kary za jej brak sięgają nawet 5200 złotych.

Koronawirus nie usprawiedliwia kierowcy w przypadku braku ważnego ubezpieczenia

Na czas epidemii koronawirusa, nasi zachodni sąsiedzi zdecydowali się na przesunięcie w czasie obowiązku wykonywania przeglądu o nawet cztery miesiące. Niestety w naszym kraju, przynajmniej na ten moment takie rozwiąznie nie jest możliwe. Rzecznik Finansowy przedstawił kilka propozycji wsparcia firm oraz osób, które z powodu epidemii mogą mieć problem z zakupem obowiązkowej polisy. Były to m.in. czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, a także zawieszenie kar za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zanim jednak przedstawione propozycje wejdą w życie, każdy kierowca jest zobowiązany do posiadania polisy. Zakupu można dokonać zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Straż Miejska nadal czuwa. Mandaty za wykroczenia wystawi po epidemiiStraż Miejska nadal czuwa. Mandaty za wykroczenia wystawi po epidemiiCzytaj dalej

W takim wypadku warto skorzystać z internetowych porównywarek. Np. mubi.pl, rankomat.pl czy też mfind.pl.

Inną opcją jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do jednej firmy, w której stale kupujemy polisę, jest jej przedłużenie telefonicznie lub przez Internet na stronie ubezpieczyciela. Płatności możemy dokonać przelewem, a na skrzynkę pocztową otrzymamy potwierdzenie objęcia pojazdu ubezpieczeniem.

Potwierdzenie o ważności naszego ubezpieczenia jest istotne w przypadku kontroli drogowej przez policję. Warto zaznaczyć, że funkcjonariusze wszelkie dane dotyczące wykupionej polisy znajdą w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Następny artykuł