Straż miejska
Źródło: Lokalna24.pl

Straż Miejska nadal czuwa. Mandaty za wykroczenia wystawi po epidemii

Piotr DutkaPiotr Dutka
4 Kwietnia 2020

W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, straż miejska została oddelegowana do działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, oraz zmniejszenia skutków epidemii. Kierowcy łamiący przepisy drogowe, nie mogą jednak spać spokojnie. Wszelkie wykroczenia są dokumentowane i kara może zostać wyegzekwowana nawet po kilku miesiącach

Straż miejska wraz z pozostałymi służbami bezpieczeństwa, realizuje inne zadania związane z epidemią wirusa COVID-19

Od kilku tygodni, służby czuwające nad bezpieczeństwem mieszkańców, takie jak m.in. straż miejska, zostały oddelegowane do innych obowiązków. Związane są one z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa i dla służb mają charakter priorytetowy.

Obecnie strażnicy miejscy w wielu miastach nie wystawiają mandatów za złe parkowanie bądź łamanie innych zakazów. Przynajmniej nie często jak przed epidemią.

Jak podkreśla Renata Gruszczyńska z komendy Staży Miejskiej w Kielcach, strażnicy obserwują niepokojące zjawisko, polegające na tym, że spore grono kierowców ignoruje znaki drogowe. Dodaje, że mimo innych obowiązków, funkcjonariusze na bieżąco rejestrują wykroczenia i w przyszłości będą egzekwować kary. Sytuacja wygląda podobnie w innych polskich miastach.

Strażnicy wykonują dokumentację fotograficzną oraz sporządzają odpowiednią notatkę, zabezpieczają też nagrania z monitoringu. W późniejszym terminie, gdy epidemia zostanie zakończona, rozliczymy osoby lekceważące zasady ruchu drogowego. Kierowcy otrzymają wezwanie do nas albo z sądu, zależy jaki czas upłynie od wykroczenia. Mamy 60 dni na ukaranie, które się liczy od dnia ujawniania sprawcy. Jeśli nie wyrobimy się w tym terminie, to skierujemy sprawę do sądu – informuje komendant Straży Miejskiej w Kielcach, Renata Gruszczyńska.

Straż Miejska apeluje do wszystkich kierowców o przestrzeganie przepisów drogowych, szczególnie chodzi o przepisowe parkowanie, a także niezostawianie pojazdów w miejscach do tego niewyznaczonych.

Następny artykuł