Zółte światło
Źródło: Strefa Kulturalnej Jazdy

Przejazd na żółtym świetle. Surowa kara za łamanie przepisów

Piotr DutkaPiotr Dutka
3 Maja 2020

Wielokrotnie, gdy na sygnalizatorze świetlnym pojawi się żółte światło, wielu kierowców, zamiast powoli zatrzymać się przed skrzyżowaniem, świadomie przyśpiesza, byleby zdążyć, ominąć czasochłonne czekanie na przejazd. W polskim prawie jazda na tzw. późnym zielonym jest karana mandatem, a także punktami karnymi.

Przejazd na późnym zielonym grozi poważną kolizją. Dodatkowo możliwe punkty karne i wysoki mandat

Wielu kierowców na polskich skrzyżowaniach, wyznaje zasadę, że można przejeżdżać na żółtym świetle, nawet gdy manewr hamowania nie byłby zbyt gwałtowny, a samo zatrzymanie nie zmusiłoby nas do ostrego wciśnięcia pedału hamulca. Podstawową zasadą bezpieczeństwa na polskich skrzyżowaniach jest to, że jedynie zielone światło pozwala w pełni bezpiecznie przejechać przez skrzyżowanie

Jeżeli na sygnalizatorze pali się żółte światło, jedyną sytuacją, w której możemy kontynuować jazdę, występuje gdy, musielibyśmy szybko i gwałtownie zahamować, stwarzając niebezpieczeństwo na drodze. Zdecydowana większość kierowców korzysta jednak z żółtego światła, jako swego rodzaju przyzwolenia na zwiększenie prędkości i szybkiego pokonania skrzyżowania. Większość z nich opuszcza je już podczas trwania czerwonego światła.

Tego typu zachowanie jest niebezpieczne z kilku powodów. Zbyt późne opuszczenie skrzyżowania często grozi ewentualną kolizją z pojazdami, które mają już zielone światło. Możliwe jest również potrąceniem pieszego. Jednocześnie, bardzo często kierowca ostatecznie nie zdąży opuścić skrzyżowania i je blokuje.

Polskie granice zostaną otwarte dla pracowników. Premier podał dokładny terminPolskie granice zostaną otwarte dla pracowników. Premier podał dokładny terminCzytaj dalej

Na kilkudziesięciu skrzyżowaniach w naszym kraju, działa automatyczny monitoring przejazdu na czerwonym świetle. Polska policja, często organizuje specjalne akcje, które mają na celu ukaranie łamiących przepisy. Za niestosowanie się do obwiązujących przepisów i przejazd na późnym zielonym grozi mandat od 300 do nawet 500 złotych, a także 6 punktów karnych.

Zobacz także:

1. Czy za mycie auta na własnej posesji grozi nam mandat? Niemal wszyscy zapominają o tym bezwzględnym przepisie

2. Tragiczny wypadek 19-latka. Wypadł z drogi i uderzył w drzewo

3. Korzystanie z Yanosika będzie karane przez niemiecką policję? Wysoki mandat

Następny artykuł