Mycie Samochodu
Źródło: Moje Auto

Czy za mycie auta na własnej posesji grozi nam mandat? Niemal wszyscy zapominają o tym bezwzględnym przepisie

Piotr DutkaPiotr Dutka
2 Maja 2020

Jeszcze kilka tygodni temu, bardzo popularne były doniesienia o mandatach za korzystanie z myjni samochodowej. Wówczas polska policja karała kierowców, którzy nie stosowali się do wprowadzonych przepisów w związku z pandemią koronawirusa. Sporo grono osób, właśnie z tego powodu zaczęło myć swoje pojazdy na własnych posesjach. Czy jest to w pełni legalne?

Czy mycie auta na własnej posesji może być karane mandatem?

Obecne prawo, które obowiązuje w naszym kraju, jasno zakazuje mycia samochodów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Za każdorazowe złamanie tego przepisu grozi srogi mandat. Jego wysokość jest uwarunkowana głównie przez decyzję rady gminy i może się różnić w różnych miejscach w Polsce. Jedno jest pewne, za mycie auta pod blokiem lub na prywatnej posesji o ile nie jest odpowiednio przystosowana, grozi mandat. Nawet do 500 złotych.

Jeżeli chodzi o odpowiednie przystosowanie, to chodzi o wykorzystanie odpływu kanalizacyjnego do odpływu brudnej wody, oraz czyszczenie samochodu na podłożu, które nie będzie przepuszczać płynów oraz środków chemicznych. Samo wsiąkniecie w glebę brudnej wody, jest niezgodne z prawem, a mówi nam o tym ustawa z 1996 roku, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.).

Według przepisów obowiązujących w każdej gminie w Polsce, mycie samochodu poza myjniami jest dozwolone jedynie, wtedy gdy ścieki będą odprowadzone do kanalizacji. Zabronione jest odprowadzanie ich do zbiorników wodnych lub ziemi.

Egzaminy na prawo powracają. Ośrodki wznawiają jazdy w kolejnych miejscachEgzaminy na prawo powracają. Ośrodki wznawiają jazdy w kolejnych miejscachCzytaj dalej

Jeżeli nie chcemy łamać prawa, legalnie możemy zrobić to na myjni samochodowej (obostrzenia zostały zniesione), a także w miejscach do tego wyznaczonych przez zarządców spółdzielni czy też władze gminy.

Zobacz także:

1. Korzystanie z Yanosika będzie karane przez niemiecką policję? Wysoki mandat

2. Tragiczny wypadek 19-latka. Wypadł z drogi i uderzył w drzewo

3. Wysiadły z samochodu po kolizji, by zobaczyć co się stało. Zginęły na miejscu

Następny artykuł