Racing Point
Źródło: Sportowefakty.pl

Wielki powrót po latach. Aston Martin wraca do królowej motorsportu

Piotr DutkaPiotr Dutka
3 Kwietnia 2020

Aston Martin wraca do Formuły 1 po 60 latach przerwy. Od sezonu 2021 stanie się fabrycznym zespołem na bazie Racing Point. Sama transakcja była warta prawie miliard dolarów

Głównym inwestorem brytyjskiej ekipy został Lawrence Stroll, właściciel Rancing Point

BWT Racing Point Formula One Team przekazało informacje, że od następnego sezonu, 2021 przekształci się w fabryczny zespół Aston Martina. W poniedziałek doszło do oficjalnej transakcji, dzięki której Lawrence Stroll został prezesem wykonawczym ekipy Aston Martin. Do publicznej wiadomości podano również, że siedzibą zespołu pozostanie Silverstone, czyli aktualna baza Racing Point. Cała inwestycja wyniosła 536 milionów funtów, z czego 260 milionów pochodziło ze środków kanadyjskiego miliardera.

Przywrócenie Aston Martina do stawki F1 największym marzeniem kanadyjskiego krezusa

Proces inwestowania w tę cudowną markę wymagał dużo mojej uwagi i energii przez wiele miesięcy. Było trochę nieprzespanych nocy. Jednocześnie to jeden z najbardziej ekscytujących projektów, w jakie kiedykolwiek byłem zaangażowany. Samochody to moja pasja, wielka część mojego życia, a Aston Martin zawsze zajmował szczególne miejsce w moim sercu. Móc stanąć tu dziś i ogłosić finalizację umowy to wielki przywilej i jeden z momentów mojej kariery, z którego jestem najbardziej dumny – przyznał Lawrence Stroll.

Największym marzeniem kanadyjskiego miliardera jest nawiązanie walki z zespołami Mercedesa, Ferrari czy Red Bulla. Silniki do bolidów Aston Martina mają być dostarczane brytyjskiej ekipie przez Hondę.

Rally 1 - hybrydowe rajdówki zastąpią legendarne WRC. Koniec świata?Rally 1 - hybrydowe rajdówki zastąpią legendarne WRC. Koniec świata?Czytaj dalej

Wielki Powrót Aston Martina po bardzo długiej przerwie

Aston Martin po raz ostatni posiadał fabryczny zespół w F1, 60 lat temu. Wówczas wziął udział w 11 wyścigach w sezonach 1959 i 1960. W ostatnich latach był jednak obecny w branży F1, jako sponsor tytularny ekipy Red Bulla.

Warto wspomnieć, że Lawrence Stroll w roku 2018 przejął upadający zespół Force India i zmienił jego nazwę na Racing Point. Przed zakupem swojego własnego teamu, sponsorował ekipę Williamsa, gdzie jednym z kierowców był jego syn Lance. Obecnie młody Kanadyjczyk może liczyć na posadę w drużynie swojego ojca, która od następnego roku będzie aspirować do walki o najwyższe cele.

Lawrence i Lance Stroll

Aktualnie zarówno Formuła 1, jak i inne sporty są czasowo zawieszone. Powodem jest szalejąca na świecie pandemia koronawirusa COVID-19. Według ostatnich danych zarażonych jest już ponad milion osób, a zmarło prawie 50 tysięcy.

Następny artykuł