Rejestracja Pojazdu
Źródło: Bankier

Kluczowe zmiany w rejestrowaniu samochodów. Wielka rewolucja dla polskich kierowców

Piotr DutkaPiotr Dutka
2 Czerwca 2020

Z powodu pandemii koronawirusa Covid-19, wiele wydziałów komunikacji oraz urzędów nie działało w odpowiednim trybie. Pod koniec kwietnia, polscy urzędnicy wrócili do pracy, jak się okazało w minimalnym stopniu poprawiając sytuacje.

Rejestracja pojazdów w dobie koronawirusa. Co zmieniło się w funkcjonowaniu urzędów

Pandemia koronawirusa Covid-19 skutecznie sparaliżowała wiele aspektów codziennego życia. Skutecznie wpłynęła na funkcjonowanie urzędów oraz wydziałów komunikacji, powodując chaos w motoryzacyjnym świecie. Niektóre ze starostw oraz ważnych instytucji obsługiwały petentów online, np. poprzez specjalną platformę ePUAP, która zarówno dla urzędników, jak i zwykłych obywateli była po prostu niewygodna. Zamknięcie urzędów spowodowało wiele zaległości oraz opóźnień w działaniach.

Urzędy do względnej normalności powróciły w połowie kwietnia, podejmując się pracy w niepełnym zakresie. Rejestrowano samochody oraz wydawano prawa jazdy. Obecnie w polskich urzędach jesteśmy w stanie załatwić zdecydowanie więcej. Poszerzono listę zadań urzędów administracji publicznej do zadań niezbędnych.

Stworzono specjalne pojęcie „zadania niezbędne”, a to te związane z: rejestracją stanu cywilnego; ewidencją ludności i dowodami osobistymi; pomocą społeczną; świadczeniem usług komunalnych; działaniem urzędów pracy, w tym w przedmiocie wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2; wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych.

Na ten moment nie ma możliwości szybkiego załatwienia sprawy w urzędzie. Wszystko ze względów bezpieczeństwa oraz przez zalecenie GIS, które mówią, że w instytucjach może przebywać z góry określona liczba osób. Żeby komfortowo odbyć wizytę, musimy umówić ją telefonicznie bądź uzupełnić formularz internetowy.

Podobne proporcje zastosowano w stosunku do zgłoszenia zakupu bądź sprzedaży samochodu już zarejestrowanego w Polsce. Istnieje prosta i łatwa metoda na załatwienie takiej sprawy przez internet.

Wideo - Tragiczny wypadek. Kompletnie pijany kierowca z impetem wjechał w samochód z rodziną. Nastolatka walczy o życieWideo - Tragiczny wypadek. Kompletnie pijany kierowca z impetem wjechał w samochód z rodziną. Nastolatka walczy o życieCzytaj dalej

Rejestracja pojazdu w dobie koronawirusa. Jakie zmiany czekają polskich kierowców.

Czysto teoretycznie istnieje możliwość rejestracji pojazdu przez internet, jednak jest to bardzo czasochłonna metoda. Procedura trwa bardzo długo i powoduje, że zdalna rejestracja pojazdu jest lekko problematyczna.

Wydłużeniu z dotychczasowych 30 do 180 dni uległ termin na zarejestrowanie samochodu sprowadzonego z innego kraju UE. Obowiązywać będzie do dnia 31.12.2020 włącznie. Taki sam okres obowiązuje na zgłoszenie sprzedaży, kupna samochodu zarejestrowanego w Polsce.

Pozwolenia czasowe i tzw. czerwone tablice: jeżeli ich termin minął podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nadal zachowują swoją ważność. Dokumenty są ważne do 14 dni od ogłoszenia końca stanu epidemicznego.

Do 60 dni od zakończenia stanu epidemicznego ważność zachowują prawa jazdy (jeżeli termin upłynął!), badania psychologiczne/lekarskie etc.

Nie zmienił się termin, w którym należy powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Nadal wynosi on 14 dni.

Zobacz także:

1. Wiemy, w których miastach najłatwiej i najtrudniej zdać egzamin na prawo jazdy. Szokujące dane

2. Wideo - Gwiazdor NBA stracił szybę w swoim samochodzie podczas demonstracji. Wandal został dotkliwie pobity

3. Wideo - Nie ufaj autopilotowi - Tesla wjechała w leżącą na drodze ciężarówkę

Następny artykuł