Myjnia Samochodowa
Źródło: Shell

Czy zostanie wprowadzony zakaz korzystania z myjni samochodowych? Ministerstwo odpowiada

Piotr DutkaPiotr Dutka
1 Maja 2020

W dzisiejszych czasach, w samym środku pandemii koronawirusa Covid-19, nasz kraj ma jeszcze jeden bardzo palący problem. Suszę, która generuje mnóstwo problemów związanych z wodą. W skrajnej sytuacji wiele osób będzie musiało oszczędzać wodę. Czy podobny problem dotknie myjnie samochodowe?

Susza wielkim problemem w całej Polsce. Czy zakaz korzystania z myjni jest realnym scenariuszem?

Według szacunków wielu ekspertów oraz ludzi zajmujących się ekologią susza będzie wkrótce poważnym problemem naszego kraju. Wiele osób apeluje o konieczności oszczędzania wody. Czy zatem myjnie, gdzie jej zużycie jest bardzo duże, odczują skutki tego niezwykle niebezpiecznego kryzysu?

Warto podkreślić, że mycie samochodu na tradycyjnej może pochłonąć nawet 400 litrów wody! Jest to dzienna racja picia dla 200 osób. Mycie pojazdu w myjni automatycznej waha się od 150 do nawet 300 litrów. Wiele z takich miejsc jest wyposażone w system odzyskiwania wody, które powoduje, że w pewnym stopniu jest możliwość jej zaoszczędzenia.

Jeżeli chodzi o korzystanie z myjni samoobsługowych i bezdotykowych, to zużycie wody jest zdecydowanie najmniejsze. Rezultat będzie uzależniony od długości trwania mycia, ale to można dowolnie regulować. Według szacunków taka opcja zużywa około 150 litrów wody, czyli tyle ile dłuższy pobyt pod prysznicem.

Rekordy na polskich stacjach. Tegoroczna majówka będzie najtańsza od latRekordy na polskich stacjach. Tegoroczna majówka będzie najtańsza od latCzytaj dalej

Czy ekstremalna tegoroczna susza spowoduje zamknięcie myjni? Dziennikarze WP skontaktowali się z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu uzyskania niezbędnych informacji. Według Ministerstwa na razie nie ma żadnych planów wprowadzania restrykcji pod kątem zużycia wody. Oznacza to, że na tę chwilę właściciele myjni mogą spać spokojnie.

Zobacz także:

1. Policja będzie skutecznie kontrolować kierowców wyjeżdżających na majówkę. Drakońskie kary za złamanie przepisów

2. Kierowca BMW, trzy rozbite radiowozy i sześciu policjantów w szpitalu

3. Rząd obraduje nad "elektroniczną obrożą dla kierowców" - Co nam grozi?

Następny artykuł