Golf VII
Źródło: Photo by VW

Volkswagen Golf stracił koronę. Nowy lider wśród sprzedanych samochodów

Piotr DutkaPiotr Dutka
1 Kwietnia 2020

Nowy rok wprowadził wiele zmian, również na szczycie najchętniej kupowanych samochodów. W lutym z tronu strącony został VW Golf, a jego miejsce zajęło Renault Clio

Renault Clio stało się najchętniej kupowanym modelem w Europie. Wyprzedziło Golfa o kilkaset sztuk

To już oficjalne. Volkswagen Golf nie jest już numerem jeden w Europie, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych aut. W lutym 2020 koronę założyło francuskie Renault Clio, tak wynika z badania rynku przeprowadzonego przez firmę Jato Dynamics.

Reanult Clio

Przewaga Clio nad niemieckim konkurentem była niewielka. Francuski koncern sprzedał zaledwie o kilkaset sztuk więcej. W lutym tego roku na europejskie drogi wyjechało odpowiednio 24 914 sztuk Renault, natomiast egzemplarzy VW, 24 735. Warto podkreślić, że Volkswagen Golf był najchętniej wybieranym samochodem w roku 2019. Niemiecki koncern sprzedał ponad 410 tysięcy sztuk tego modelu.

Dla obu producentów istotniejsza jest jednak inna kwestia. Sprzedaż Clio spadła bowiem o zaledwie 4 proc. W przypadku Golfa spadek jest zaś znacznie większy, bo aż 20-procentowy. Jak zaznacza raport przedstawiony przez Jato Dynamics, spadek sprzedaży, który zanotował VW Golf, można wytłumaczyć zbliżającym się modelem ósmej generacji na wielu europejskich rynkach.

Podium zamknął Peugeot 208, którego na rynku europejskim sprzedało się 20 923 egzemplarze. Pierwszą piątkę uzupełniły Opel Corsa (18406) oraz Fiat Panda (17680), który to zanotował największy wzrost sprzedaży, o około 10 procent.

Bugatti wykorzystuje kosmiczną technologię. Wkrótce będą jeszcze szybsiBugatti wykorzystuje kosmiczną technologię. Wkrótce będą jeszcze szybsiCzytaj dalej

Jedynym sedanem w czołowej dziesiątce rankingu była Skoda Octavia. Dla SUV-ów i crossoverów zabrakło w niej miejsca. Najwyżej sklasyfikowano Peugeota 3008, który uplasował się na 12 pozycji.

Warto podkreślić, że w lutym zanotowano dość spory spadek sprzedaży nowych aut. Liczba rejestracji w liczbie 1 063 264 oznacza siedmioprocentowy spadek w porównaniu do stycznia tego roku.

Następny artykuł