Volkswagen budynek
Źródło: Autodziennik.pl

Pandemia COVID-19 dotyka światowego giganta. Możliwe masowe zwolnienia

Piotr DutkaPiotr Dutka
28 Marca 2020

Szalejący na całym świecie wirus COVID-19 negatywnie wpływa na całą branżę motoryzacyjną. Jeżeli epidemia koronawirusa nie zostanie opanowana, Volkswagen Group może zostać zmuszony do masowej redukcji miejsc pracy.

Volkswagen nie prowadzi sprzedaży poza Chinami i szuka sposobów na wznowienie produkcji w Europie

„Nie osiągamy sprzedaży ani przychodów poza Chinami”, powiedział prezes Volkswagena, Herbert Diess w rozmowie z niemieckim kanałem telewizyjnym ZDF. Pokreślił również, że koncern musi pokrywać wysoki poziom kosztów stałych, wynoszący około 2 miliardów euro tygodniowo.

Według Diessa firma musi wymyślić skuteczną alternatywę dla zerowej produkcji w europejskich fabrykach. Wskazuje również, że kryzys uda się przetrwać, bez redukcji zatrudnienia jedynie, wtedy gdy sytuacja w Europie się ustabilizuje.

Popyt znów wzrasta, ale kuleje produkcja. Pandemia drastycznie wpłynęła na funkcjonowanie fabryk Volkswagena

Niemiecki koncern pieczołowicie pracuje nad różnymi sposobami wznowienia produkcji. Wiadomo, że jednym z nich jest wznowienie pracy fabryk przy zachowaniu bezpiecznych odległości między pracownikami, także poprzez zwiększenie higieny i dezynfekcję.

W wywiadzie dla gazety Borsen – Zeitung, dyrektor finansowy marki VW, Frank Witter zapewniał, że koncern nie będzie zmuszony do korzystania z pomocy państwa, by przetrwać kryzys epidemiologiczny. Wspomniał, również, że sprzedaż samochodów osobowych w marcu, spadła o 40 procent.

Możliwe zwolnienia w grupie VW, również w naszym kraju

Koncern Volkswagena zatrudnia 671 000 osób i ma 124 fabryki na całym świecie, z których 72 znajdują się w Europie, a 28 w samych Niemczech. Na początku tego miesiąca zawiesił produkcję w Europie z powodu pandemii. W naszym kraju w grupie VW zatrudnionych jest ponad 11 tysięcy osób. Łączna wartość inwestycji w zakłady w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni wyniosły 10 mld złotych od początku ich działalności. Niestety bardzo możliwe, że światowy kryzys odbije się również na polskich pracownikach.

Koncern VW jest właścicielem marek Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat i Skoda. Grupa sprzedała w ubiegłym roku 10,96 miliona pojazdów. Produkuje również motocykle Ducati oraz ciężarówki MAN i Scania.

Następny artykuł