Paliwo przejściowe od 1 października zagości na stacjach benzynowych
Źródło: Pikist

Kierowco, na stacjach dojdzie do poważnych zmian. Lepiej zatankuj do pełna

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
2 Października 2020

Paliwo przejściowe na stałe zagości na polskich stacjach benzynowych. Oferowane będzie w okresie od 1 października do do 15 listopada i od1marca do 15 kwietnia. Paliwo to ma zwiększyć niezawodność silników w okresie przymrozków.

W wyniku regulacji, które wprowadzono jeszcze w 2015 roku od 1 października 2020, stacje benzynowe mają obowiązek oferować kierowcom tzw. paliwo przejściowe. Od „zwykłego” różni ją większa odporność na niskie temperatury. Ma to zapobiec problemom z pojazdem w trakcie przymrozków.

Paliwo, które zatankujemy od 1 października, powinno być odporne na przymrozki.

Krowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoKrowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Ducato rozerwało się jak kartonowe pudełko. Groźny wypadek na obwodnicy

Jak podaje portal autokult.pl, wydane w 2015 roku rozporządzenia ministra gospodarki zobowiązuje stacje benzynowe do tego, aby od 1 października oferować kierowcom tzw. paliwo przejściowe. Musi ono być bardziej odporne na niskie temperatury niż paliwo letnie. Co ważne - Regulacje dotyczą zarówno oleju napędowego, jak i benzyny.

Paliwo przejściowe zatankujemy w okresie od 1 października do 15 listopada oraz od 1 marca do 15 kwietnia.

Paliwa te charakteryzować się muszą progiem blokowania zimnego filtra (CFPP) nie wyższym niż minus 10 stopni Celsjusza. W dużym uproszczeniu - chodzi o krystalizację parafin, które mogłyby zatkać filtr paliwa. Taki problem może unieruchomić silnik.

W przypadku paliwa „zimowego” obowiązujące od 16 listopada do końca lutego normy są jeszcze surowsze i próg wynosi tu minus 20 stopni Celsjusza.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

 

Następny artykuł