Orlen zainwestuje w krowy
Źródło: zDrogi.pl

Orlen będzie zarabiać na krowach. Przełomowe inwestycje już wkrótce

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
3 Sierpnia 2020

Orlen ma zamiar metan od krów... gromadzić. Nowa technologia ma pozwolić na wykorzystywanie „krowich gazów” z gospodarstw rolnych i umożliwić przetworzenie ich na energię elektryczną oraz biometan. Projekt zakłada realizację w gospodarstwach rolnych, nad którymi nadzór sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Przeciętna krowa potrafi wyprodukować nawet 100 kg metanu w ciągu roku, potentat ma zamiar na tym zarabiać.

W możemy przeczytać w komunikacie wystosowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Spółka z grupy Orlen planuje budowę 20 biogazowni w całej Polsce.

Opierałyby się one na innowacyjnej polskiej technologii. Jak się okazuje, przemysł mięsny ma bardzo duży wpływ na, tzw. efekt cieplarniany. Przeciętna krowa potrafi wyprodukować nawet 100 kg metanu w ciągu roku.
Metan jest 23 razy silniejszym gazem cieplarnianym niż CO2. Obecnie w celach „konsumpcyjnych” hodowane jest około 1,5 mld sztuk bydła na całym świecie, w tym ponad 6 mln w samej Polsce.

Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąWideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąCzytaj dalej

Orlen ma zamiar metan od krów... gromadzić. Nowa technologia ma pozwolić na wykorzystywanie „krowich gazów” z gospodarstw rolnych i umożliwić przetworzenie ich na energię elektryczną oraz biometan.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreśla - […] pokazuje, jak w praktyce wygląda połączenie wiedzy naukowej, biznesu i administracji. Rolnictwo, jako bardzo złożony system naczyń połączonych daje jednocześnie szerokie możliwości wykorzystania tego, co jest odpadem w produkcji rolnej, jako surowiec do produkcji energii. Dzięki wspólnej pracy będziemy mogli pogłębić dywersyfikację źródeł energii, wykorzystać substraty z produkcji rolnej, a to wszystko przy jednoczesnym poprawianiu warunków ochrony środowiska i zmniejszaniu kosztów produkcji.

Produkcja energii elektrycznej i biometanu z biogazu to dla nas przede wszystkim rozwiązanie korzystne biznesowo. Umożliwi nam także realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego i będzie odpowiedzią na potrzeby dzisiejszej Europy. Biotechnologie to kierunek, w którym zmierzają nowoczesne gospodarki, w tym także polska. Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej, a to wymaga poszukiwania alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii. Realizowane przez nas inwestycje istotnie przyczynią się do osiągnięcia przez Polskę zakładanego celu.

Orlen zamierza zainwestować w kolejne źródło odnawialnej energii.

Projekt zakłada realizację w gospodarstwach rolnych, nad którymi nadzór sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Zobacz także:

1. Kierowco, miej się na baczności. To w tych miejscach policja łapie na potęge
2. Dostawczak zgnieciony jak puszka. Koszmarny wypadek w miejscowości Grodziec
3. Wideo - Dramatyczny wypadek. Rekordowo pijany kierowca dosłownie zmiótł z powierzchni betonowy płot
4. Tragiczny wypadek. Osobówka z ogromną siłą wbiła się w tył kombajnu rolniczego. Zginęły dwie osoby
5. Wideo - Starszy pan został bardzo brutalnie wyrzucony z autobusu. Palił papierosa w komunikacji miejskiej
6. 13-latek był prześladowany przez rówieśników. Na pomoc przyszedł mu gang motocyklistów

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł