ZDrogi.pl
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Policja.pl

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

7 Października 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

W Polsce wciąż panuje przekonanie, że policja może ukarać nas mandatem za jazdę na złych oponach (letnich zimą, lub zimowych latem). Wbrew obiegowej opinii, nie stanowi to podstawy do otrzymania grzywny. Są jednak sytuacje, w których funkcjonariusz sięgnie po „bloczek".

Warto pamiętać, że opony zmieniać warto przede wszystkim ze względów naszego bezpieczeństwa. To one stanowią jedyny punkt styku z nawierzchnią i to od nich zależy, czy zatrzymamy auto w porę/bezpiecznie wykonamy nagły manewr w sytuacji podbramkowej.

Jak wielokrotnie wspominaliśmy, zmianę opon z letnich na zimowe (i odwrotnie) uzależnić należy od średnich temperatur. Początek października to w większości przypadków zbyt wcześnie na zakładanie zimowego ogumienia. Jest jeszcze zbyt ciepło na zimową mieszankę gumy i taka decyzja może doprowadzić do przedwczesnego zużycia opon. Na niewłaściwym ogumieniu nasz samochód będzie miał gorszą przyczepność, a jazda nim nie będzie tak bezpieczna, jak na oponach letnich lub całorocznych.

Choć policjant nie może ukarać nas za jazdę na niewłaściwych oponach, to inaczej sytuacja wygląda w przypadku ich stanu. Jeśli podczas kontroli funkcjonariusz dopatrzy się nieprawidłowości w postaci wybrzuszeń, pęknięć, braków, uszkodzonego kordu lub nadmiernego zużycia bieżnika, może ukarać nas mandatem w wysokości nawet 500 złotych za stwarzanie zagrożenia w ruchu lądowym. W takiej sytuacji, ze względu na niewłaściwy stan techniczny pojazdu, może również odebrać nam dowód rejestracyjny.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Policja

Popełniłeś wykroczenie? Policjant będzie mógł cię wysłać z powrotem na egzamin

CZYTAJ DALEJ

Za co możemy zostać jeszcze ukarani?

Oferowane w Polsce opony zwykle mają bieżnik o głębokości od 6,5 do 8 milimetrów. Naturalne jest, że w trakcie eksploatacji bieżnik się zciera - nie można jednak dopuścić do sytuacji, gdy jego głębokość spadnie poniżej 1,6 milimetra.

Funkcjonariusz może nas także ukarać w sytuacji, gdy na jednej osi znajdują się różne opony. Takie „niedopatrzenie” ze strony kierowcy skutkować może odebraniem dowodu rejestracyjnego oraz skierowaniem pojazdu na badanie techniczne.

Choć w Polsce to rzadkość, to jednak zdarza się, że wielu kierowców decyduje się na oszczędności i zakup skandynawskich opon zimowych wyposażonych w kolce. Jest to niebezpieczne, ponieważ producenci ogumienia dla Skandynawii przewidują zupełnie inną mieszankę, która sprawdzać się ma w znacznie niższych temperaturach, na zbitym śniegu i lodzie. Kolce w dodatku mogą uszkadzać nawierzchnię jezdni. Za stosowanie tego typu ogumienia możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli korzystamy z opon przeznaczonych do motosportu - slicków (ogumienia bez bieżnika).

Kolejną rzeczą, na którą policjanci mogą zwrócić uwagę podczas kontroli, to dopasowanie kół do obrysu pojazdu. W świetle polskich przepisów nie mogą one wystawać poza nadkole. Jeśli decydujemy się na założenie szerszych felg (lub felg z rantem), to za tą modyfikacją powinno pójść poszerzenie nadkoli. W innym razie możemy zostać ukarani mandatem w wysokości od 50 do 500 złotych, a także zabraniem dowodu rejestracyjnego i koniecznością ponownego zaliczenia badania technicznego.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: zDrogi.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >