Opel Vectra Jana Pawła II
Źródło: Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie - Nasz Papież

Święta relikwia - Opel Vectra A w gazie. Czemu ta sztuka jest tak wyjątkowa?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
30 Listopada 2020

Opel Vectra należący do wyjątkowej osoby stanął przed sanktuarium w podwarszawskim Radzyminie. Świetnie zachowane auto stoi w szklanej gablocie - to prawdopodobnie jedna z najlepiej zachowanych Vectr na świecie.

Ople z wczesnych lat 90 w dobrym stanie to prawdziwa rzadkość. Modele niemieckiej marki z końca wieku miały dość sporą podatność na korozję. To i ich utylitarne traktowanie sprawiło, że wiele egzemplarzy bezpowrotnie zniknęło lub dekomponuje się, wrastając w płot.

Czym jednak idealnie zachowana Vectra C zasłużyła sobie na tak wyjątkowe traktowanie?

Ten konkretny egzemplarz zwykł wozić osobę, która na stałe wpisała się w nowożytną historię świata. Vectrę, która stoi w gablocie przed budowanym sanktuarium w podwarszawskim Radzyminie, woziła Jana Pawła II.

Pojazd służył najprawdopodobniej do podróży „incognito”, gdy papież nie chciał wzbudzać sensacji. To kolejna motoryzacyjna relikwia związana z Janem Pawłem II - dołącza do Warszawie M20, którą jeździł jako kardynał.
Kiedy w sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia Opla Vectry A, internauci żartowali: „Vectra A bez rdzy - to się nazywa prawdziwy cud”.

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Na oczach matki ukradł auto z dzieckiem w środku. Nagle wrócił się i zaczął jej grozić policją

Opel Vectra Jana Pawła II

Tymczasem auto zasłużyło sobie na wyjątkowe traktowanie - to samochód, którym papież Jan Paweł II miał być wożony podczas nieoficjalnych wyjazdów.

Opel Vectra, który stoi w Radzyminie to, według kościelnej klasyfikacji, tzw. relikwia drugiego stopnia, czyli „przedmiot związany z osobą świętego za jego życia ziemskiego”.

Wyżej w hierarchii relikwii znajdują się już tylko relikwie pierwszego stopnia, czyli pozostałości ciała świętego, np. kości, krew, włosy czy paznokcie.

Przyznamy, że Vectra wygląda dość niepozornie na tle oficjalnych papamobile używanych podczas oficjalnych podróży papieża. To podstawowa wersja GL z benzynowym silnikiem o pojemności 1.6 (71 lub 75 KM). Auto ma czarne zderzaki i stoi na stalowych felgach.

Opel Vectra Jana Pawła II

W radzymińskiej parafii pokazano je po raz pierwszy oficjalnie 18 maja.

Według relacji proboszcza radzymińskiej parafii to właśnie tym samochodem papież Jan Paweł II miał być przez 11 lat wożony, m.in. na wypoczynek do Castel Gandolfo.

Kierowcą pojazdu był papieski kamerdyner Angelo Gugel. Auto następnie trafiło do jednego z żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej, który z racji wyjątkowej, udokumentowanej na zdjęciach historii postanowił zachować je w idealnym stanie.
Ostatecznie samochód trafił do ks. Andrzeja Dobrzyńskiego - dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, od którego odkupił je proboszcz parafii p.w. św. Jana Pawła II w Radzyminie ks. Krzysztof Ziółkowski.

Opel Vectra A - wlew LPG, brak OC i lewe tablice

Po aucie widać, że „jeździło". Lakier na nadwoziu wciąż jest przyzwoity, choć ciężko mówić o idealnym stanie.

Na samochodzie znajdują się polskie tablice rejestracyjne z numerami, na których auto poruszało się w Watykanie. Samochód zarejestrowany jest w powiecie wołomińskim - tablice na Oplu prawdopodobnie są „lewe".

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Nietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieNietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieCzytaj dalej

Następny artykuł