ZDrogi.pl
Za niewłaściwe odśnieżanie grozi nam do 500 zł mandatu. To jednak nie wszystko

Materiały Policyjne

Odśnieżenie szyb nie wystarczy. Zimą możesz dostać znacznie więcej mandatów

17 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Zima rzadko należy do ulubionych pór roku kierowców. Wsiadanie do zimnego pojazdu, odśnieżanie go, poruszanie się po śliskich drogach i wszechobecna wilgotność - to nic, co wzbudzałoby sympatię. Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że przed wyruszeniem w podróż należy odśnieżyć auto - nie wszyscy jednak robią to w sposób prawidłowy.

Aktualnie mandat za niewłaściwe odśnieżanie samochodu może zaboleć? Poruszając się pokrytym śniegiem pojazdem, kierowca ryzykuje złamanie kilku przepisów ruchu drogowego. Policja przypomina, że auto należy odśnieżać na wyłączonym silniku, w innym przypadku takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie, za które grozi nam 100 zł kary w przypadku oddalenia się od pojazdu... lub nawet 300 zł za powodowanie nadmiernej emisji spalin.

Zgodnie z taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny, kierowcy grozi mandat do 500 zł i 6 punktów karnych. To jednak nie wszystko! Wielu kierowców podczas usuwania śniegu zapomina o tym, że należy odśnieżyć nie tylko szyby. Np. za nieczytelne tablice rejestracyjne grozi nam 100 zł kary i 3 punkty.

- Obowiązek odśnieżenia samochodu spoczywa na kierowcy zarówno samochodu osobowego, jak i ciężarowego. Prowadząc samochód, zawsze musimy mieć zapewnioną dostateczną widoczność. Niestety wielu kierowców o tym zapomina i ogranicza się wyłącznie do usunięcia śniegu z przedniej szyby, a to zdecydowanie za mało - ostrzegają mundurowi z drogówki.

- Przy hamowaniu, pozostawiony śnieg na dachu może spaść na przednią szybę i zasłonić pole widzenia. Z kolei przy większej prędkości, może spaść na szybę auta jadącego za nami i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Do tego spadająca bryła lodu może uszkodzić inne auto lub zmusić jego kierowcę do wykonania niebezpiecznego manewru - uczulają funkcjonariusze.

Co ważne, śniegu trzeba pozbyć się nie tylko z dachu i szyb, ale również bagażnika i maski. Istotne zapewnienie dostatecznego pola widzenia kierowcy oraz oczyszczenie tablic rejestracyjnych, a także przednich i tylnych świateł, aby zalegający śnieg i lód nie zmniejszały jasności świecenia reflektorów.

- Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do tych przepisów, muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł - skwitowała policja.

Piotr Kraśko 6 lat temu stracił uprawnienia. Sprawdzamy, czym jeździł w tym czasie - Galeria

Slajd 1 z 9

Audi A8/Materiały Prasowe

Audi A8 D5

A8 czwartej generacji oznaczone kodem fabrycznym D5 oficjalnie zadebiutowało w lipcu 2017 roku w Barcelonie. Polska premiera modelu miała miejsce pod koniec 2017 roku. Czwarta generacja Audi A8 jest nieco większa i lżejsza od poprzednika oraz wyróżnia się designem typowym dla nowych modeli Audi z dużą, sześciokątną osłoną chłodnicy. Nowe Audi A8 to pierwszy model marki, w którym wprowadzono w pełni dotykową obsługę systemu multimedialnego. Ponadto Audi A8 to jeden z pierwszych na świecie samochodów produkcji seryjnej, stworzonych z myślą o automatycznej jeździe.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: interia.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Porady

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

Czytaj więcej >
Usuwanie rdzy w 4K robi kolosalne wrażenie

Porady

Laser zamiast piaskowania. Zdecydowanie najlepszy sposób na rdzę - Wideo

Czytaj więcej >

Porady

Wielu kierowców zapomina o tym obowiązku. W okamgnieniu możesz stracić dowód rejestracyjny

Czytaj więcej >