ZDrogi.pl
Od maja 2022 r. nowy wzór dowodów rejestracyjnych

TOMASZ RADZIK/East News

Od maja 2022 r. nastąpi ważna zmiana. Opublikowało nowy wzór dowodu rejestracyjnego

13 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Od maja 2022 r. urzędy w całej Polsce rozpoczną wydawanie dokumentów nowego typu. Wszystko za sprawą decyzji rządu, który postanowił lepiej zabezpieczyć dowody rejestracyjne przed podrobieniem. Ministerstwo Infrastruktury opublikowało ich nowy wzór.
Nowe dowody rejestracyjne.

Jak donosi portal autokult.pl, nie oznacza to, że wszyscy kierowcy będą musieli rzucić się do okienek, aby wymienić dokumenty. Wymiana następować będzie stopniowo, począwszy od maja 2022 r. Zmienione dowody rejestracyjne będą wydawane tym, którzy przyjdą do urzędów miejskich i starostw, aby zarejestrować pojazd lub wymienić zniszczony dokument na nowy.

„Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne ze wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność. Pozwolenia czasowe oraz ich wtórniki, zgodne ze wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane- czytamy w rozporządzeniu. Dotychczasowe dokumenty po 1 maja wciąż będą ważne i nie będzie konieczności ich szybkiej wymiany.

Może się również zdarzyć, że po 1 maja 2022 r. kierowcy dostaną w okienku dowody rejestracyjne obecnego wzoru. Pozwala na to rozporządzenie. Dowody rejestracyjne wyprodukowane przed 1 maja 2022 r. będą mogły być wydawane do 11 lipca 2022 r. Wszystkie dokumenty wyprodukowane po 1 maja będą jednak musiały być zgodne z nowym wzorem.

Na czym polegać będzie zmiana wzoru dokumentów? Z pozoru niewiele się zmieni. Jak wynika ze wzorów opublikowanych przez Ministerstwo Infrastruktury w projekcie rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, nie zmieni się układ tabelek ani ich zawartość. Nie pojawią się też dodatkowe miejsca na pieczątki - taka zmiana nie jest już potrzebna w związku z wejściem w życie tzw. pakietu de regulacyjnego dla kierowców.

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego/Ministerstwo Infrastruktury

Nowy wzór dokumentu opracowano, aby utrudnić fałszerzom jego podrobienie. W nowym dokumencie użyto m.in.: włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym oraz niewidoczne w świetle dziennym, ale aktywne pod lampą UV, mikrodruk z napisem „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym czy numer rejestracyjny umieszczony na dokumencie metodą perforacji laserowej.
Zmiana została wymuszona przez rozporządzenie z 2018 r. ustawy o dokumentach publicznych.

Jak podaje portal autokult.pl, „z podrobionych dokumentów mogą korzystać paserzy kradzionych samochodów, którzy chcą wywieźć je za granicę. Policyjne dane na temat kradzieży aut w 2020 r. jasno pokazały, że przestępcy zaczęli gustować w o wiele młodszych autach niż jeszcze kilka lat temu. W przypadku takich aut zapotrzebowanie na części zamienne jest niższe niż dla starszych modeli, bo wiele osób naprawia samochody na gwarancji.

Zmiana ma też utrudnić szmuglowanie aut przez wschodnią granicę - do czego niezbędne są aktualne dokumenty.

FSO Ogar/Marek BAZAK/East News
FSO Ogar/Marek BAZAK/East News
FSO 1300 Coupe / Młody Technik 11/1974, s.4
Fabryka Samochodów Osobowych 1951-1976, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1976

Najciekawsze auta z PRL, które nigdy nie weszły do produkcji - Galeria

Oto subiektywna lista najciekawszych pojazdów, które zaprojektowano w czasach PRL... a które nigdy nie trafiły do seryjnej produkcji. Niektóre mogły być prawdziwymi hitami.

Zobacz galerię >

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: autokult.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Toyota wprowadza subskrypcję na elementy wyposażenia

Aktualności

Toyota wprowadza abonamenty. Klienci będą musieli płacić latami za wyposażenie

Czytaj więcej >
18-latka zginęła w wypadku. Jechała z parą bliźniaków. Nikt nie przyznał się do prowadzenia auta/Zdjęcie archiwalne z miejsca wypadku: KMP w Nowym Sączu

Aktualności

18-letnia Angelika zginęła w wypadku. Autem jechali bliźniacy. Żaden się nie przyznał

Czytaj więcej >
Piłkarze Legii zaatakowani przez pseudokibiców

Aktualności

Autobus Legii zaatakowany przez pseudokibiców. Ucierpieli piłkarze

Czytaj więcej >

Aktualności

Dramatyczny finał egzaminu na „prawko". Auto wpadło do rzeki

Czytaj więcej >
Piotr Kraśko od sześciu lat jeździł bezprawnie samochodem

Aktualności

Piotr Kraśko od 6 lat bezprawnie jeździł samochodami. Został skazany

Czytaj więcej >
Nowe uprawnienia dla kierowców. Prezydent podpisał ustawę

Aktualności

Radni przegłosowali. Rondo Dmowskiego otrzyma nową nazwę

Czytaj więcej >