OC sprawcy pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji
Źródło: Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Wyższe odszkodowanie dla ofiar wypadków. Dziś dodatki wypacają tylko nieliczni

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
23 Lipca 2020

OC sprawcy wypadku drogowego pokrywa również koszty leczenia osoby, która ucierpiała w zdarzeniu. Ciężko poszkodowani często dochodzą do zdrowia we własnych domach pod opieką najbliższych. Nieliczni ubezpieczyciele wypłacają w związku z tym rekompensatę za opiekę. Sąd Najwyższy właśnie wydał orzeczenie, które diametralnie zmieni sytuację ofiar wypadków drogowych.

Ofiary wypadków, które ciężko ucierpiały wskutek zdarzenia, często dochodzą do siebie pod opieką najbliższych.

Sąd Najwyższy właśnie orzekł, że za taką formę opieki również należy się rekompensata. Oznacza to, że odszkodowania dla ofiar wypadków mogą wzrosnąć.

Dziś rekompensatę za „nieprofesjonalną” opiekę wypłacają nieliczni. Robią to tylko te firmy, które chcą to robić.

OC sprawcy wypadku drogowego pokrywa również koszty leczenia osoby, która ucierpiała w zdarzeniu. Nieliczne firmy wypłacają rekompensatę za opiekę bliskich.

Zabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkośćZabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkośćCzytaj dalej

„Poszkodowany, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się na podstawie art. 444 § 1 k.c. odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie” - tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 22 lipca 2020 r.
W związku z tym, odszkodowania dla uczestników wypadków drogowych, mogą wzrosnąć.

Dziś rekompensaty związane ze sprawowaniem opieki przez bliską osobę wypłaca tylko część towarzystw ubezpieczeniowych i robi to „z dobrej woli".

W pozostałych firmach dodatkowe kwoty wypłacane są tylko, gdy poszkodowana osoba korzysta z profesjonalnej opieki w domu.
Większość ofiar wypadków jednak woli tego uniknąć w obawie o koszty.

OC zapewnia poszkodowanym zwrot kosztów profesjonalnej opieki. Już wkrótce pieniądze dostaniemy również jeśli zdecydujemy się pomoc bliskich.

Rzecznik Finansowy liczy, że wkrótce pojawią się wytyczne dotyczące sposoby naliczania stawek dziennych za sprawowanie opieki nad poszkodowanym.

Zdaniem RF powinny one być takie same jak stawki rynkowe za profesjonalne usługi opiekuńcze w danym regionie. W takiej sytuacji to, czy zdecydujemy się na opiekę najbliższych będzie zależeć wyłącznie od naszych preferencji.

Nawet firmy, które już teraz wypłacają rekompensaty za opiekę bliskich robi to według znacznie niższych stawek od tych, które obowiązują na rynku.

Zobacz także:

1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. Nie upilnowała małej dziewczynki na rowerze. Mama szuka sprawcy na własną rękę i udostępniła nagranie
3. Kierowco, nowe przepisy coraz bliżej. Tak prosto jeszcze nie było
4. To już prawdziwa plaga. Kolejny wypadek autobusu w Warszawie. Kierowca osobówki musiał być wycinany z pojazdu
5. Wiemy, gdzie możesz dostać najwyższy mandat podczas wakacyjnego wyjazdu. Niektóre kwoty wprawiają w osłupienie
6. Ponad 100 tysięcy kierowców zapomina o bardzo ważnej rzeczy. Nie ominie ich drakońska kara

Następny artykuł