OC Ubezpieczenie
Źródło: Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych

Ponad 100 tysięcy kierowców zapomina o bardzo ważnej rzeczy. Nie ominie ich drakońska kara

Piotr DutkaPiotr Dutka
22 Lipca 2020

Dokument, szczególnie jego ważność jest kluczowym aspektem, jeśli chodzi o bezpieczną, przepisową jazdę. Coraz więcej kierowców kolokwialnie mówiąc, olewa ten obowiązek i podróżuje bez ich ważności, ryzykując bardzo dużo. Według badań liczby są zatrważające. Na szczęście wzrasta wykrywalność takich procederów.

Dokument ubezpieczenia. Coraz więcej kierowców nie zważa na przepisy i jeździ bez ważnej polisy OC.

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował niedawno szokujący raport. Wynikało z niego, że 100 tysięcy samochodów w Polsce jeździ bez ważnego OC. 127 tysięcy zrobiło sobie nieuzasadnioną przerwę w opłacaniu tego obowiązkowego ubezpieczenia. Warto jednak podkreślić, że wykrywalność tego procederu znacznie wzrosła. Tam tegoroczny przychód szacuje się na 569 milionów złotych.

UFG został stworzony 30 lat temu w celu wypłacania odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowego OC, podczas gdy sprawca wypadku nie został zidentyfikowany bądź nie posiadał ubezpieczenia.

Przychody tej instytucji jasno wskazują, że coraz więcej osób nie posiada ważnego OC, jednak świadczy to również o większej wykrywalności takich procederów. Kary, które zostały nałożone w związku z brakiem ważnego ubezpieczenia, wpłynęły na niebagatelną sumę 373 milionów złotych.

Wideo - Niesamowity wypadek. Rodzinny minivan nagle wystrzelił w powietrze na jednej z ulicWideo - Niesamowity wypadek. Rodzinny minivan nagle wystrzelił w powietrze na jednej z ulicCzytaj dalej

Dokument nieważny? Kary za brak OC są bardzo srogie.

Co w sytuacji, gdy nie posiadamy ważnego OC. Kara w takim wypadku jest bardzo surowa. Nieposiadanie ubezpieczenia przez 14 dni i więcej skutkuje możliwością kary do 5200 złotych dla właściciela samochodu osobowego. Właściciel ciężarówki musi się pogodzić nawet z 7800 złotych kary. Brak OC w przypadku motocyklisty wiąże się z mandatem 870 złotych.


W Polsce największe braki wykupionych polis OC wystepują między innymi w województwach zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim.

Zobacz także:

1. Monika Zamachowska zdruzgotana. Przekazała posępną wiadomość o swoim synu, współczujemy

2. Nie upilnowała małej dziewczynki na rowerze. Mama szuka sprawcy na własną rękę i udostępniła nagranie

3. Zabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkość

4. Ceny paliw znów zaczną spadać? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości

5. Kierowco, nowe przepisy coraz bliżej. Tak prosto jeszcze nie było

Następny artykuł