Dowód rejestracyjny
Źródło: FreezerSIG

Nowe przepisy ruchu drogowego - koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego!

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
24 Marca 2020

Już nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Informacje o odbytych przeglądach dostępne są online i to na nich opierać się będzie policja w czasie kontroli.

Nie będziesz musiał już wymieniać dowodu rejestracyjnego. Kolejne zmiany w przepisach.

Aktualnie, jeśli zabraknie nam miejsca na kolejny wpis z badaniem technicznym, musimy składać wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego na nowy. Aktualnie trwają prace nad ułatwieniem życia kierowców oraz rozwiązaniem tego problemu.

W ramach proponowanego rozwiązania, gdy zabraknie nam miejsca w dowodzie, otrzymamy od diagnosty zaświadczenie o korzystnym przejściu badań. W przypadku kontroli zaś policja weryfikować będzie ważność przeglądu w centralnej ewidencji pojazdów - nie w dokumentach. Tak więc nie będziemy musieli posiadać takie zaświadczenia za sobą.
Oczywiście, jeśli nam bardzo zależy, nadal będziemy mogli złożyć wniosek o nowy dowód rejestracyjny.

Jest to jeden z kolejnych pomysłów na ułatwienie kierowcom życia i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.
Przypomnijmy, że niedawno weszły w życie nowe zasady dotyczące jazdy na suwak oraz tworzenia korytarzy życia. Wkrótce też wejdzie też całodobowe ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę, a za przekroczenie prędkości grozić będzie utrata prawa jazdy również poza terenem zabudowanym.
Dodatkowo zmienią się kontrowersyjnie przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszego - dziś przepuszczamy pieszych, gdy dochodzą do przejścia lub na nim są. W przyszłości już na sam widok pieszego idącego w kierunku „zebry” będziemy musieli mu ustąpić.
Czy taka zmiana korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo pieszych? Obawiamy się, że sprawi, że zaczną mniej ostrożnie wchodzić na jezdnię...

Od pewnego czasu nie musimy też już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego.
Mamy nadzieję, że kolejne planowane zmiany również będą dążyły do poprawy bezpieczeństwa na drogach i komfortu kierowców.

Następny artykuł