Jazda w Masce
Źródło: Autokult.pl

Nawet jeśli jedziesz z rodziną, możesz dostać ogromny mandat. Niemal wszystkim umknął bezwzględny zakaz

Piotr DutkaPiotr Dutka
24 Kwietnia 2020

Ograniczenia nałożone przez polski rząd w związku z szalejąca w naszym kraju epidemią koronawirusa COVID-19 są nieprecyzyjne i często zwykli obywatele, pomimo rządowych ogłoszeń nie wiedzą, czego mogą a czego nie. Szczególnie widać to na przykładzie rozporządzenia o jeździe z maseczką w samochodzie wraz z rodziną.

W dniu 16 kwietnia w życie weszły nowe przepisy. Wiele osób nadal może mieć problem z ich interpretacją

Obowiązek zakrywania twarzy dotyczy podróżujących w komunikacji miejskiej oraz gdy w samochodzie przebywają osoby, które nie mieszkają wspólnie. Przykładowo, gdy chcemy podwieźć kolegę do pracy, zarówno on, jak i my musimy zakryć twarz.

W myśl nowych przepisów wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa na drogach i miejscach ogólnodostępnych, w tym również „w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące wspólnie”. Oznacza to, że jeśli w aucie jest więcej niż jedna osoba, to obie muszą zakryć twarz, chyba że mieszkają razem (np. małżeństwo lub rodzice z dziećmi). Wtedy taki nakaz nie obwiązuje i możemy podróżować bez maseczki.

W sytuacji, w której chcemy załatwić coś wspólnie z babcią, która nie mieszka razem z nami i oboje nie zakryjemy twarzy, dostaniemy srogi mandat. Pomimo faktu, że jest ona pełnoprawnym członkiem rodziny, to jednak mimo wszystko nie mieszka z nami i to już jest podstawa do ukarania.

Od 1 lipca starostwa będą potrzebować więcej urzędników do odbierania praw jazdyOd 1 lipca starostwa będą potrzebować więcej urzędników do odbierania praw jazdyCzytaj dalej

Nie mamy obowiązku zakładać maseczki, również, wtedy gdy nie pozwala nam na to nasz obecny stan zdrowia. Wtedy wystarczy pokazać zaświadczenie lekarskie i nie będziemy musieli martwić się mandatem.

Warto podkreślić, że wbrew obiegowym opiniom, maseczki nie muszą być w pełni profesionalne. Do zakrycia twarzy można stosować zwykły kawałek materiału, szal bądź inną część naszej garderoby. Chodzi przecież o bezpieczeństwo nasze i podróżujących z nami pasażerów.

1. Jak się zachować podczas kontroli drogowej. Obowiązują nowe reguły

2. Paliwo na stacjach kupisz za bezcen. Ekspert przewiduje niesamowicie niską cenę

3. Limity prędkości zostaną obniżone? Celem odciążenie służby zdrowia

Następny artykuł