ZDrogi.pl
Nawet 1 na 10 zdarzeń drogowych jest próbą wyłudzenia

Photo by Clark Van Der Beken on Unsplash

Nawet 1 na 10 zdarzeń drogowych jest próbą wyłudzenia. Jak je wykryć?

9 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Jak donoszą eksperci z Global Assistance Polska, skala wyłudzeń odszkodowań w okresie lockdownu wzrosła proporcjonalnie do spadku liczby zdarzeń drogowych. Oznacza to, że już nawet co dziesiąte zdarzenie jest próbą wyłudzenia. Jak branża assistance walczy z problemem?

Jak czytamy w materiałach przygotowanych przez GA Polska, oszustwami zajmują się już nie tylko pojedyncze osoby, ale zorganizowane grupy przestępcze i nieuczciwe wypożyczalnie pojazdów, które w ten sposób próbują „odbić sobie” spadek popytu na swoje usługi.

Wykrywanie i walka z wszelkimi nieprawidłowościami zaczyna się już z chwilą zgłoszenia „szkody”. W pierwszej kolejności ocena „przypadkowości” zdarzenia zależna jest od branży assistance.

Fraudy (z ang. oszustwa) w szkodach komunikacyjnych to proceder bardzo dobrze znany od wielu lat, który w ostatnich miesiącach przybiera na sile. Według przedstawicieli branży ubezpieczeń już nawet 1 na 10 zdarzeń drogowych może być próbą wyłudzenia odszkodowania. Trend wzrostowy widać również na rynku assistance, gdzie takich przypadków jest zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych.

Jak wszędzie, między stronami trwa nieustanny wyścig zbrojeń. Pomysłowi przestępcy wymyślają coraz to nowsze metody na wyłudzenie pieniędzy z odszkodowań, a towarzystwa stale opracowują sposoby na wykrycie ich działań. Dzięki temu prowokowane przez przestępców zdarzenia są coraz sprawniej demaskowane. Dzieje się tak na skutek rosnących kompetencji w wykrywaniu prób wyłudzenia, rozwijającej się technologii oraz sprawnej komunikacji.

Od początku pandemii odsetek oszustw w ogólnej liczbie zgłoszeń z assistance samochodowego rośnie i coraz ważniejsze jest skutecznie ich wykrywanie. Wszystko zaczyna się już w momencie kontaktu „poszkodowanego” z pomocą drogową. Kierowcy lawet mają niezbędną wiedzę w zakresie szkód komunikacyjnych, psychologii, orientację w terenie i lokalnej społeczności. Dzięki nim potrafią bardzo szybko dokonać wstępnej analizy technicznej, wykryć wątpliwe stłuczki oraz powtarzających się sprawców lub podejrzane warsztaty, do których często kierowane są uszkodzone samochody.

Global Assistance Polska chwali się, że wdrożono i udostępniono im narzędzia, które mają ułatwić pracownikom pomocy drogowej, np. szybkie zgłaszanie podejrzenia fraudów (również w sposób anonimowy).

Jak najczęściej wyglądają próby wyłudzenia na assistance?

Wyłudzeniami odszkodowań zajmują się zarówno pojedynczy, nieuczciwi kierowcy, jak i zorganizowane grupy przestępcze celowo prowokujące kolizje. Jakie metody stosują?

Oto kilka przykładów ujawnionych przez przedstawicieli Global

  • Odstawianie starego auta na wielotygodniową „naprawę” do zaprzyjaźnionego warsztatu, aby do woli korzystać z nowego auta zastępczego z nielimitowaną ilością kilometrów.

  • „Awarie’ aut, które zdarzają się głównie podczas wyjazdów wakacyjnych do nadmorskich/górskich kurortów celem np. wyłudzenia pobytu w hotelach.

  • Korzystanie z usług fikcyjnego holowania uszkodzonego samochodu, za które wystawiana jest wysoka faktura.

  • Wynajmowanie pojazdów zastępczych spoza licencjonowanej sieci, które nie są następnie użytkowane, a koszty obciążają ubezpieczycieli.

  • Zaplanowane stłuczki i zderzenia luksusowych aut, np. z wypożyczalni, której nierzetelni właściciele chcą w ten sposób wyłudzić odszkodowanie i „zrekompensować” spadek popytu na ich usługi.

Zderzenie trzech pojazdów na S8. Ciężarówka spadła z wiaduktu, kierowca nie żyje

Tragiczny wypadek na S8. Policja zatrzymała sprawców. Mężczyźni byli nietrzeźwi

CZYTAJ DALEJ

W jaki sposób wykrywane są próby wyłudzenia z ubezpieczeń?

Skutecznym wykrywaniem fraudów zajmują się dedykowane departamenty ubezpieczyciela. Ich zadaniem jest, po otrzymaniu odpowiedniego alertu od Global Assistance Polska, identyfikacja nieuczciwych praktyk. W przypadku podejrzenia próby wyłudzenia sprawą zajmują się doświadczeni rzeczoznawcy, likwidatorzy szkód oraz byli policjanci i licencjonowani detektywi. Ponadto sprawę nadzorują również prawnicy, specjalizujący się w przestępczości gospodarczej i ubezpieczeniowej.

Do zwalczania oszustw wykorzystywane są również zaawansowane i „uczące się” algorytmy, które analizują cechy wspólne wyłudzeń z przeszłości i porównują je z bieżącymi sprawami. W przypadku wykrycia podejrzanych podobieństw, pracownicy departamentów walczących z wyłudzeniami biorą je „pod lupę”.

Wykorzystują przy tym m.in. dostęp do międzynarodowych baz danych, umożliwiających sprawdzenie zagranicznej historii pojazdów.

W celu wykrycia wszelkich prób wyłudzeń sprawdza się także ścisła współpraca między wszystkimi instytucjami ubezpieczeniowymi, komunikacja z policją, administracją skarbową oraz wymiarem sprawiedliwości.

Źródło: Global Assistance Polska

Zobacz co wiesz o polskiej motoryzacji

Pytanie 1 z 10

W którym roku rozpoczęto produkcję seryjną Poloneza?

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

  • Krowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - Wideo

  • Zostawił żonę i dwie malutkie córeczki. Młody strażak zginął, uderzając motocyklem w cysternę

  • Tragedia na prostej drodze. Młody kierowca z wielką siłą wbił się w przydrożne drzewo

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.plPiotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >