audi etron
Źródło: Photo by Audi

Najlepsze Elektryczne SUV-y w 2020 roku. Zobacz co rządzi w segmencie EV

Piotr DutkaPiotr Dutka
29 Marca 2020

Nabywcy samochodów w Europie nieubłaganie przechodzą na popularne w ostatnim czasie, pojazdy elektryczne. Według prognoz ekspertów i obserwatorów rynku trend ten gwałtownie przyśpieszy w roku 2020

Samochody elektryczne powoli przejmują scenę motoryzacyjną

Czy tego chcemy, czy też nie, w ubiegłym roku sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła niemal dwukrotnie. Oszczędność, możliwość pomocy planecie poprzez zmniejszenie swojego śladu węglowego to tylko jedne z wielu zalet, oferowanych nam kierowcom przez samochody elektryczne. Segment EV jest aktualnie na topie, dlatego warto przedstawić kilka ciekawych propozycji SUV-ów, które mogą być ciekawą alternatywą dla ich klasycznych spalinowych odpowiedników.

Audi e-Tron

Pierwszy w pełni elektryczny samochód Audi to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Wysoka jakość, która cechuje markę z Ingolstadt, dynamika jazdy oraz komfort podróżowania, są idealnie wkomponowane w praktycznym nadwoziu SUV-a, lekko przypominającym klasyczne Q5. Wysoka wydajność, bardzo dobre osiągi oraz przyzwoity zasięg kilometrów (średnio 360 km), składają się na obraz samochodu bardzo praktycznego. Mimo 2565 kg wagi e-Tron nie wygląda ociężale, potwierdzając to dobrymi osiągami. Prędkość maksymalna 200 km/h oraz przyśpieszenie w 5,7 sekundy, jest dobrym wynikiem jak na auto z tego segmentu. Ceny elektrycznego Audi zaczynają się od 341 tysięcy złotych, co jest zdecydowanie największym minusem tego modelu.

Audi Etron

Jaguar I-Pace

Pierwszy w pełni elektryczny model brytyjskiej marki jest kuszącą alternatywą dla uznanych rywali takich jak m.in. słynna Tesla Model X. Na papierze samochód prezentuje się idealnie. Dwa silniki o łącznej mocy 400 KM, gwarantują, że pierwszą setkę osiągniemy w 4,8 s. Zasięg formujący się w granicach 480 km oraz możliwość szybkiego ładowania to jeden z wielu atutów brytyjskiego SUV-a. Komfort jazdy oraz innowacyjne rozwiązania mają skutecznie przekonać klientów, że nowym królem segmentu elektrycznych SUV-ów jest właśnie I-Pace. W zależności od wersji ceny Jaguara rozpoczynają się od 355 tysięcy złotych. Mimo wszystko taka cena jest jak najbardziej adekwatna do jakości oferowanej przez brytyjską markę.

ipace

Mercedes Benz EQC

Mercedes wkroczył w świat elektrycznych samochodów z przytupem. Model EQC, wypełniony po brzegi nowymi technologiami ma ochotę wyznaczać trendy, jeśli chodzi o segment EV. Ten w pełni elektryczny crossover w drodze na szczyt będzie musiał rywalizować m.in. z ikonicznym modelem Tesli X oraz wcześniej wspomnianym Jaguarem I-Pace. Za napęd w mercedesie odpowiadają dwa motory elektryczne generujące łącznie około 410 KM (300kW). Do 100 km/h rozpędzimy się w 5,1 sekundy, natomiast prędkość maksymalna została ograniczona do 180 km/h. Producenci zapewniają, że zasięg baterii formuje się w okolicach 450 km. Warto podkreślić, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest uzupełnianie 80 procent baterii w 40 minut, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Istnieje również możliwość ładowania pojazdu w domu i przy użyciu wallboxa co jest kolejnym z praktycznych rozwiązań oferowanych przez niemiecką markę. Nowego EQC będzie można nabyć już za 329 tysięcy złotych.

mercedes eqc

Następna generacja BMW serii 7 będzie dostępna w wersji elektrycznejNastępna generacja BMW serii 7 będzie dostępna w wersji elektrycznejCzytaj dalej

Tesla Model X

Jednym słowem pionier w segmencie EV. Tesla od lat rewolucjonizuje rynek elektrycznych pojazdów, a model X jest tego najlepszym przykładem. W pełni elektryczny układ napędowy amerykańskiego producenta od lat zapewnia niezrównane osiągi w każdych warunkach pogodowych, z podwójnym napędem na wszystkie koła, adaptacyjnym zawieszeniem pneumatycznym i najszybszym przyspieszeniem w segmencie SUV-ów. Według oficjalnych szacunków firmy przyśpieszenie do setki wynosi niepełne 3 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 250 km/h, natomiast zasięg na jednym ładowaniu może osiągnąć niebagatelne 490 km, co jest świetnym wynikiem. Ceny modelu wahają się od 372 tysięcy złotych do nawet 660 000.

tesla

Hyundai Kona Electric

Najprawdopodobniej jest to najbardziej wszechstronny pojazd elektryczny, jaki jest dostępny na rynku w 2020 roku. Dwie wersje, jedna o mocy 134 KM z baterią 39kWh bądź mocniejsza opcja 204 KM posiadająca baterię 64kWh, mają skutecznie przekonać europejskich klientów. Przystępna cena to kolejny atut tego samochodu, który może skutecznie konkurować z elektrycznymi SUV-ami klasy premium, przynajmniej jeżeli chodzi o ilość sprzedanych egzemplarzy. W podstawowej formie, Kona może przejechać na jednym ładowaniu około 250 km i przyśpieszyć od 0 do 100 km w 9,7 s. Jeżeli zdecydujemy się na droższy model, zasięg zwiększa się do 400 km, a przyśpieszenie do 100 zajmuje rozsądne 7,6s. Na ogół jest to bardzo praktyczny samochód, który ma potencjał, by zostać absolutnym hitem sprzedaży. Ceny nowej Kony Electric zaczynają się od 152 tysięcy złotych.

kona

Następny artykuł