Porsche Shooting Brake
Źródło: Autokult.pl

Model Porsche shooting brake ukończony. Projekt wzbudza mieszane uczucia

Piotr DutkaPiotr Dutka
28 Marca 2020

Innowacyjność oraz nietypowe projekty bywają bardzo doceniane w dzisiejszych czasach. Powstało wiele firm, które swój sukces upatrują właśnie w niekonwencjonalnym podejściu do tematu i projektowaniu prawdziwych unikatów. Holenderska firma Van Thull Development postanowiła przerobić słynne Porsche Boxster na wersję shooting brake

Porsche w wersji shooting brake nie jest fikcją

Pojazd z centralnie umieszczonym silnikiem, napędem na tylną oś zachowujący przy tym względną przestrzeń bagażową. Na taki pomysł wpadło holenderskie biuro koncepcyjne Van Thull Development, które całkowicie przerobiło kultowy model, jakim jest Porsche Boxster.

Porsche Boxster SB

Porsche w wersji shooting brake jest dziełem Erika Groendijka de Laata. Docenta inżynierii motoryzacyjnej na uniwersytecie w Eindhoven w Holandii, który to skonsultował się z Van Thull Development, by Ci pomogli jego studentom w zaprojektowaniu nietypowej wersji Porsche. Firma nadzorowała czterech studentów podczas procesu projektowania, jak i technicznej realizacji dzieła. Przed rozpoczęciem projektu żaden z uczniów nie miał doświadczenia w projektowaniu nadwozi pojazdów. To sprawia, że ta oszałamiająca transformacja jest jeszcze bardziej imponująca.

Porsche Boxster SB

Studencki projekt przerodził się w marzenie senne wielu oddanych fanów Porsche

Na bazę całego przedsięwzięcia wybrano Porsche 986 Boxster ze względu na stosunkowo niską cenę, umieszczony centralnie silnik oraz dużą sztywność nadwozia. Cały projekt, jak można się było spodziewać, zajął studentom dłużej niż zakładany jeden semestr, ale i tak jest bardzo dobrym wynikiem.

Nadrzędnym celem grupy studentów z Eindhoven było stworzenie nadwozia, które będzie relatywnie tanie w produkcji, dlatego w tym celu wykorzystano wiele istniejących podzespołów. Przykładowo przednie drzwi i okna pochodzą z Porsche 911 Carrera generacji 996, natomiast tylne okna oraz dach są dopasowane od jednego z hatchbacków Peugeota. Boczne otwory wentylacyjne zostały również zaktualizowane z nowszego Porsche, prawdopodobnie Boxstera. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele części, musiało zostać zaprojektowanych praktycznie od zera bądź poddanych lekkim modyfikacjom

Porsche Boxster SB

Nietypowe Porsche jest już prawie gotowe, zostają jedynie kwestie związane z wykończeniem wnętrza. Firma van Thull po dopracowaniu form elementów tyłu ma zamiar zacząć oferować swoim klientom identyczne przeróbki Boxsterów. Jest to bardzo ciekawa informacja dla wszystkich, którym spodobał się studencki projekt prosto z Holandii.

Następny artykuł