Smog nad Warszawą
Źródło: Radiozet.pl

Mimo mniejszego ruchu smog nadal problemem polskich miast- jak to możliwe

Piotr DutkaPiotr Dutka
24 Marca 2020

Epidemia Koronawirusa skutecznie przyczyniła się do redukcji samochodów, szczególnie na ulicach polskich miast. Mniejszy ruch oznacza, również mniejsze spalanie wszelkiego rodzaju paliw. Mimo tych wszystkich ograniczeń smog jest nadal palącym problemem, z którym borykają się aglomeracje

Wirus SARS-CoV-2 idealnie ilustruje, że problem smogu jest bardziej złożony

Ostatnie tygodnie znacząco zmieniły obraz życia większości Polaków. Do zamkniętych szkół i uczelni dołączyły miejsca powiązane z kulturą i rozgrywką, takie jak teatry czy kina. Praca zdalna w sektorach, w których jest ona możliwa, znacząco zredukowała ruch uliczny, a co za tym idzie, powinna, również skutecznie zmniejszyć ilość szkodliwego smogu. Osoby, które liczyły, że częściowy paraliż komunikacyjny będzie lekiem na poprawę jakości powietrza, srogo się zawiodły.

Zima jednym z powodów słabej jakości powietrza oraz Smogu. Samochody nie są głównym źródłem zanieczyszczeń ?

Obecna sytuacja idealnie potwierdza fakt, że motoryzacja nie jest głównym emiterem zanieczyszczeń dostających się do atmosfery. Nie można jednak twierdzić, że nieekologiczne środki transportu nie szkodą środowisku. Trzeba uczciwie przyznać, że korzystanie z samochodów wpływa na gorszą jakość powietrza. Spalanie każdego rodzaju paliwa jest ściśle powiązane z problemem kiepskiej jakości powietrza. Fałszem jest jednak opinia, że pojazdy wyposażone w silniki spalinowe odpowiadają w znaczącym lub decydującym stopniu za powstawanie smogu w polskich miastach. To zjawisko jest uwarunkowane w głównej mierze przez pogodę. Bezwietrzna aura sprawia, że zanieczyszczenia nie są skutecznie wypierane z obrębu miast, przez co wzrasta ich stężenie, w konsekwencji czego, stan powietrza się pogarsza.

Sezon grzewczy najpoważniejszym sojusznikiem Smogu


Nie jest tajemnicą, że jednym z głównych źródeł brudnej mgły unoszącej się nad miastami to tzw. niska emisja z gospodarstw domowych i zakładów produkcyjnych. To właśnie w sezonie grzewczym notuje się gwałtowne skoki pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2.5, które wchodzą w skład niskiej emisji (do 40 metrów na gruntem). Przykładowo są to cząstki sadzy, spalania oleju napędowego czy też pozostałych substancji spalanych w domowych piecach, bądź fabrykach. PM2.5 są bardzo szkodliwe, ponieważ mogą dostawać się do układu oddechowego, a nawet krwiobiegu.

Smog co to takiego ?

Smog jest to zjawisko atmosferyczne polegające w głównej mierze na obecności w powietrzu, pyłów oraz związków chemicznych, szkodliwych dla człowieka. Substancje emitowane przez samochody nie mają decydującego wpływu na jego powstawanie, co idealnie obrazuje obecna sytuacja epidemiologiczna. Poza tym większość szkodliwych substancji powstających w trakcie użytkowania pojazdów z silnikiem spalinowym jest wyłapywanych przez specjalistyczne części układu wydechowego. Warto pamiętać, że innymi źródłami emisji są pyły z klocków hamulcowych, a także drobinki gumy. Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 idealnie pokazała, że pojazdy mechaniczne nie są głównym emiterem szkodliwych substancji. Obecnie pozostaje nam czekać na ciepłą piękną wiosnę, a także walczyć ze starymi, szkodliwymi urządzeniami grzewczymi.

Następny artykuł