Mandat za brak biletu parkingowego
Źródło: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Już dzisiaj zapadnie decyzja - Nawet 250 zł za brak biletu z parkometru

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
30 Lipca 2020

Mandat za brak uiszczenia opłaty będzie mógł być obniżony do 170 zł w przypadku opłacenia w ciągu 7 dni od daty wystawienia mandatu lub otrzymania wezwania do zapłaty. Celem tej zmiany ma być zwiększenie skuteczności poboru opłat dodatkowych bez konieczności prowadzenia kosztownej windykacji, wzorem miejskiej komunikacji publicznej, a także stref płatnego parkowania w innych dużych miastach, np. Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Lublin.

Już dzisiaj warszawscy radni zajmą się projektem uchwały, która ma, m.in. podnieść karę za brak opłaty parkingowej w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Mandat za brak uiszczenia opłaty wynosił 50 zł, a od września ma to być już 250 zł.

Jak informuje stołeczny ratusz, Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie (SPPN) funkcjonuje od połowy 1999 roku. W listopadzie 2003 r. kara za brak opłaty za parkowanie auta w strefie płatnego parkowania została ustalona na 50 zł i pozostała do tej pory niezmienna.

Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycieZdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycieCzytaj dalej

„17 lat temu kwota 50 zł miała zdecydowanie inną wartość, podobnie jak dzienna oplata za postój w SPPN (31,80 zł). Od tego czasu znacznie wzrosły podstawowe wskaźniki ekonomiczne (inflacja, przeciętne wynagrodzenie itp.) Dla porównania można wskazać, że wysokość opłaty dodatkowej za brak ważnego biletu w komunikacji publicznej w Warszawie wynosi obecnie 266 zł i 186,20 zł w razie jej uiszczenie w ciągu 7 dni od daty wystawienia dokumentu wzywającego do jej uiszczenia. Wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój pojazdu samochodowego w SPPN jest więc zaniżona” - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Dzisiaj grzeje:

1. Wielkie kontrole policyjne na weselach? Poznaliśmy prawdę, nikt o niej głośno nie mówił
2. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie
3. Jedno ziarenko może zabić. 4-latek trafił do szpitala z silnym zatruciem

Podstawowym celem SPPN według ratusza, jest zwiększenie rotacji parkujących pojazdów oraz realizacja polityki transportowej miasta, w szczególności ograniczenia dostępności określonych obszarów dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.

Podniesienie kary ma służyć znacznemu zmniejszeniu liczby kierowców unikających opłaty za postój. „W okresie styczeń – maj 2020 r. średni udział pojazdów parkujących bez wniesionej opłaty oscylował wokół wartości 11 proc.

Podwyższenie opłaty dodatkowej spowoduje, iż część kierowców zacznie wnosić opłaty za postój, część zmieni środek transportu, ograniczając liczbę aut wjeżdżających do centrum” - dodano w uzasadnieniu uchwały.

Mandat za brak biletu w strefie płatnego parkowania - Na pocieszenie opłata będzie mogła zostać obniżona do 170 zł w przypadku uiszczenia jej w ciągu 7 dni od daty wystawienia mandatu lub otrzymania wezwania do zapłaty.

„Celem tej zmiany jest zwiększenie skuteczności poboru opłat dodatkowych bez konieczności prowadzenia kosztownej windykacji, wzorem miejskiej komunikacji publicznej, a także stref płatnego parkowania w innych dużych miastach, np. Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Lublin” - napisano w uzasadnieniu.

Uchwała miałaby obowiązywać od 1 września.

Zobacz także:

1. Anna Lewandowska trzeci raz zostanie mamą? Jej słowa nie pozostawiają wątpliwości, wszystko już jasne
2. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle
3. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?
4. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje
5. Koszmarny wypadek. Ten kierowca zbyt dosłownie wziął słowa na rondzie prosto
6. Gdzie za OC zapłacisz najwięcej? Zdradzamy, gdzie szczególnie warto porównywać oferty
7. 1200 zł dla prawie 60 tys. Polek. Niewiele osób wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł