Mandat to nie wszystko. W niektórych krajach można wylądować w więzieniu!
Źródło: Lubelska Policja

Wiemy, gdzie możesz dostać najwyższy mandat podczas wakacyjnego wyjazdu. Niektóre kwoty wprawiają w osłupienie

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
21 Lipca 2020

Mandat to, w niektórych państwach dopiero początek problemów. Gdzie musimy szczególnie uważać wybierając się na upragniony urlop? W niektórych krajach przekroczenie prędkości może skutkować nie tylko utratą prawa jazdy, ale również więzieniem!

Jak informowaliśmy, nasz rząd szykuje zmiany dotyczące maksymalnej wysokości mandatów karnych w Polsce. Zgodnie z nowym projektem maksymalna kara dla kierowcy może wynieść nawet 5000 zł. Jak taka kwota wygląda na tle innych krajów Europy?

Mandat? To nie wszystko! W Hiszpanii i Szwajcarii za przekroczenie prędkości grozi nam kara więzienia!

W Hiszpanii za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 61 km/h, poza terenem zabudowanym o 81 km/h i na autostradzie przy przekroczeniu o 81 km/h.
W Szwajcarii za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h, poza terenem zabudowanym o 60 km/h i na autostradzie przy przekroczeniu o 80 km/h.

Zgodnie z projektem ustawy szykowanej przez rząd, maksymalna kwota jednorazowego mandatu dla kierowcy za przekroczenie prędkości będzie mogła wynosić nawet 5000 zł. To aż dziesięciokrotnie więcej niż obecnie!

Dziś za piratów drogowych wszyscy sporo płacimy. W najgorszych przypadkach – zdrowiem lub życiem. Wprowadzimy rozwiązania, które sprawią, że to piraci drogowi poniosą finansowe konsekwencje łamania przepisów - oznajmił premier Mateusz Morawiecki w listopad 2019 roku.

Mandat to w niektórych krajach zdecydowanie za mało.

Pod koniec kwietnia 2020 roku premier wystosował pismo do resortów infrastruktury, spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości z poleceniem opracowania nowego taryfikatora. Jakich zmian możemy się spodziewać?
Jednorazowa kara za wykroczenie drogowe - 5000 zł
Mandat za nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa na przejściu - 1500 zł

Ponadto wyższe kary będą wymierzane kierowcom, którzy przekroczyli połowę dozwolonych punktów karnych.

Mandat to maksymalnie 500 zł. W przyszłości rząd chce, aby był znacznie dotkliwszy dla "drogowych recydywistów".

Do tej pory najwyższa kara finansowa, jaką kierowca mógł otrzymać kierowca w Polsce za przekroczenie prędkości, wynosił 500 zł. Kwota ta jest niezmienna od 16 lat. Warto pamiętać, że wtedy te 500 zł stanowiło ponad 25% średniej krajowej pensji, dzisiaj raptem 10%. To sprawia, że kara jest w dzisiejszych realiach zdecydowanie mniej dotkliwa niż 16 lat temu.

W związku z otwarciem granic wielu z was pewnie wyjedzie na upragnione wakacje. Gdzie należy szczególnie uważać na to, jak mocno wciskamy pedał gazu?

Mandat za przekroczenie prędkości - Ile wynosi w innych krajach?Mandat za przekroczenie prędkości - Ile wynosi w innych krajach? Dane z polskatimes.pl
zdrogi.pl

Zobacz także:

1. Wideo - Niesamowity wypadek. Rodzinny minivan nagle wystrzelił w powietrze na jednej z ulic
2. Egzaminatorka z koronawirusem. Ilu kursantów zdążyła zarazić?
3. Wideo - Kompletnie pijany kierowca TIR-a wypadł z drogi. Jego stan był tak dramatyczny, że wypadł nawet ze swojej kabiny
4. To już prawdziwa plaga. Kolejny wypadek autobusu w Warszawie. Kierowca osobówki musiał być wycinany z pojazdu
5. Najnowsze doniesienia. Mężczyzna uprowadził autobus z zakładnikami. Ma broń i ładunki wybuchowe
6. 79-letnia babcia jechała swoim Porsche aż 236 km/h. Policja wlepiła jej gigantyczną karę

Zabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkośćZabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkośćCzytaj dalej

Następny artykuł