Mandat za mycie samochodu
Źródło: Pixabay

Mycie auta na własnej posesji grozi mandatem? Niemal wszystkim umknął bezwzględny przepis

Piotr DutkaPiotr Dutka
12 Sierpnia 2020

Mandat za mycie samochodu na własnej posesji. Takie zdanie brzmi co najmniej dziwnie. Jeszcze kilka miesięcy temu zdarzały się przypadki kar za mycie auta na myjni samochodowej. Wówczas spore grono osób, właśnie z tego powodu zaczęło myć swoje pojazdy na własnych posesjach. Czy jest to w pełni legalne?

Mandata za mycie pojazdu na własnej posesji? Wiele osób zapomina o tym bezwzględnym przepisie.

Obecne prawo, które obowiązuje w naszym kraju, jasno zakazuje mycia samochodów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Za każdorazowe złamanie tego przepisu grozi srogi mandat. Jego wysokość jest uwarunkowana głównie przez decyzję rady gminy i może się różnić w różnych miejscach w Polsce. Jedno jest pewne, za mycie auta pod blokiem lub na prywatnej posesji o ile nie jest odpowiednio przystosowana, grozi mandat. Nawet do 500 złotych.

Jeżeli chodzi o odpowiednie przystosowanie, to chodzi o wykorzystanie odpływu kanalizacyjnego do odpływu brudnej wody, oraz czyszczenie samochodu na podłożu, które nie będzie przepuszczać płynów oraz środków chemicznych. Samo wsiąkniecie w glebę brudnej wody, jest niezgodne z prawem, a mówi nam o tym ustawa z 1996 roku, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.).

Wideo - Jak otworzyć policyjną blokadę z koła za pomocą długopisu. Jest to zdecydowanie prostsze niż Ci się wydajeWideo - Jak otworzyć policyjną blokadę z koła za pomocą długopisu. Jest to zdecydowanie prostsze niż Ci się wydajeCzytaj dalej

Według przepisów obowiązujących w każdej gminie w Polsce, mycie samochodu poza myjniami jest dozwolone jedynie, wtedy gdy ścieki będą odprowadzone do kanalizacji. Zabronione jest odprowadzanie ich do zbiorników wodnych lub ziemi.

Jeżeli nie chcemy łamać prawa, legalnie możemy zrobić to na myjni samochodowej (obostrzenia zostały zniesione), a także w miejscach do tego wyznaczonych przez zarządców spółdzielni czy też władze gminy.

Zobacz także:

1. Zenek Martyniuk kupił nowego Mercedesa. Cena? Powala na kolana

2. Tragiczny wypadek autokaru z Polakami. Nie żyje jedna osoba, dziesiątki rannych

3. Wideo - Koszmarny wypadek. Kobieta wypożyczyła przeraźliwie drogie Ferrari. Kilka minut później doszło do tragedii

4. Wideo - Przerażający widok. Kilkaset nowych Audi zniszczonych po wybuchu w Bejrucie

5. Wideo - Kompletnie pijany kierowca proponował policjantom gigantyczną łapówkę. Grozi mu surowa kara

Następny artykuł