Mandat za brak maseczki jest niekonstytucyjny
Źródło: Police

Mandaty za brak maseczki wbrew polskiej konstytucji. Kierowco, czy nadal musisz ubierać ją w swoim samochodzie?

Piotr DutkaPiotr Dutka
8 Sierpnia 2020

Mandaty za brak maseczki elektryzuje polską opinię publiczną. Pandemia koronawirusa Covid-19 skutecznie sparaliżowała wiele aspektów codziennego życia. Wszechobecny wymóg noszenia maseczek, dla wielu osób może być bardzo niewygodny. Według informacji podanych przez Rzeczpospolitą, Sąd Rejonowy w Kościanie oficjalnie orzekł, że w naszym kraju nie można karać za brak maseczki. Mandaty za łamanie nakazu zakrywania nosa oraz ust są po prostu bezzasadne.


Mandaty za brak maseczki są wbrew polskiej konstytucji. Kierowco, czy to oznacza, że nie musisz ubierać jej w swoim samochodzie?

Kilka miesięcy temu bardzo głośno było o sytuacji, w której za brak maseczki srogo ukarany został rowerzysta. Nie zakrył nosa oraz ust co skutkowało surową karą. Złamał publiczne rozporządzenie, wedle którego należało zakrywać nos oraz usta. Mężczyzna postanowił pójść do sądu i jak się okazało, było to bardzo dobre rozwiązanie.

Według sędzi Agnieszki Olszewskiej postępowanie, które zostało wszczęte w tej sprawie, nie miało uzasadnienia w prawie. W jej opinii istotnym błędem rządu było wydawanie nakazów oraz zakazów w formie rozporządzenia.

Mandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienieMandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienieCzytaj dalej

Nas, obywateli Polski chroni rodzima konstytucja. Konkretnie mowa o art. 52 konstytucji odnoszącej się do wolności poruszania się, a także art. 31, który zawiera zasadę proporcjonalności ograniczania swobód oraz praw.

Policyjne statystyki są zatrważające. Polskie służby wystawiły łącznie 14 tysięcy mandatów za brak maseczki. 6 tysięcy takich spraw skierowano do sądu.

Mandat za brak maseczki w samochodzie. Czy nadal jest aktualny?

W takiej sytuacji sprawa jest bardzo prosta. Rozporządzenie mówiące o zachowaniu bezpiecznego odstępu 2 metrów jest tutaj wiążące. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zachować takiej odległości, co w większości pojazdów po prostu nie jest możliwe, musimy ubrać maseczkę. Wyjątek od reguły stanowi samotna jazda bądź z osobami, z którymi mieszkamy na co dzień.

Zobacz także:

1. Koszmarny wypadek z udziałem nastolatka. Kompletnie pijany kierowca potrącił go na oczach jego matki

2. Dziwne oznaczenia na radiowozach - Co oznaczają? Bardzo ważne

3. Przerażający wypadek. Osobowy Volkswagen dosłownie wbił się w ciężarówkę. Zginęła młoda kobieta

4. Wideo - Śmiertelnie groźny incydent. Żywioł zniszczył samochód w rekordowym tempie

5. Wideo - Eksplozja na S7, Edyta Górniak o krok od tragedii

Następny artykuł