Mandat za kamerkę samochodową
Źródło: RoadRiders

Mandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienie

Piotr DutkaPiotr Dutka
3 Sierpnia 2020

Wideorejestrator, czyli urządzenie, które w ostatnim czasie zyskuje na ogromnej popularności w naszym kraju. Spore grono kierowców chce mieć zabezpieczenie w razie wypadku oraz chronić się przed oszustami ubezpieczeniowymi, którzy wyłudzają pieniądze na potęgę. Większość europejskich krajów, surowo ogranicza lub kompletnie zakazuje używania kamery samochodowej.

Mandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienie.

Polscy kierowcy używający wideorejstratora czynią to w głównej mierze dla własnego bezpieczeństwa. Jednak nie jest to do końca taka prosta sprawa. W niektórych przypadkach korzystanie z kamerek samochodowych za granicami naszego kraju może skończyć się ogromną grzywną lub nawet aresztem.

Fakt, że w naszym kraju, korzystanie z wideorejstratora jest w pełni legalne i materiały nagrane z jego pomocą można udostępniać do woli, nie powoduje, że w innych państwach wspólnoty występuje podobne prawo.

Przepisy odnośnie do korzystania z tego typu urządzeń są różne, dlatego warto zapoznać się z przepisami dostępnymi w danym kraju.

Żadnych ograniczeń w korzystaniu z tego sprzętu nie ma w krajach takich jak Hiszpania, Włochy, Malta czy Holandia.

We Francji czy Belgii, korzystanie z wideorejestratora jest ograniczone do użytku prywatnego. W Niemczech nielegalne jest przesyłanie nagrań z kamery samochodowej do mediów społecznościowych. Jednak jeżeli zasłonimy twarze oraz tablice rejestracyjne to będzie to w pełni legalne.

Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąWideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąCzytaj dalej


Austria traktuje wideorejestrator w samochodzie jako swego rodzaju monitoring, na który trzeba mieć ważną zgodę. Kierowca, który zostanie przyłapany na korzystaniu z kamery na drodze publicznej, może zostać ukarany srogim mandatem do 10 tys. euro. Osoba, której samochód został uwieczniony na nagraniu, ma prawo domagać się odszkodowania nawet w kwocie 20 tys. euro.

Najbardziej hardcorowe przepisy obowiązują w Luksemburgu. Kraj dopuszcza możliwość posiadania kamerek w samochodzie, jednak ich używanie na drogach publicznych jest bezwzględnie zakazane. Użycie wideorejestatora na drodze publicznej jest karane grzywną. Za publikację nagranych materiałów grozi nawet pobyt w więzieniu.

Zobacz także:

1. Utrata prawa jazdy za... regulację wycieraczek. Nadchodzi rewolucja w przepisach?

2. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?

3. Figle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywiste

4. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje

5. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie

Następny artykuł