Mandat odsnieżanie
Źródło: Freepik

Kierowco, możesz otrzymać wysoki mandat podczas odśnieżania. Wielu z nas popełnia ten ogromny błąd

Piotr DutkaPiotr Dutka
8 Stycznia 2021

Mandat to niezbyt przyjemna rzecz dla każdego kierowcy. W sezonie zimowym jesteśmy narażeni na spore wydatki. Obowiązek odśnieżenia swojego samochodu oraz odskrobania szyby dotyczy każdego kto wyrusza w trasę. Wielu z nas popełnia jednak bardzo istotny błąd. Można za niego sporo zapłacić.

Mandat podczas odśnieżania swojego samochodu? Popełniając ten jeden prosty błąd narażasz się na spore kłopoty.

Otrzymanie kary finansowej z rąk policjantów zazwyczaj nie jest zbyt przyjemną rzeczą. Wpływa ona na domowy budżet i generuje mnóstwo negatywnych emocji.

Niestety, ale szczególnie w okresie zimowym jesteśmy narażeni na ukaranie przez funkcjonariuszy w najmniej spodziewanym momencie. Popełniamy jeden istotny błąd, który może nas sporo kosztować.

Posiadacze garażów oraz wiat ochronnych mogą odetchnąć z ulgą. Ten temat praktycznie ich nie dotyczy. Istotny problem mają posiadacze samochodów, które codziennie stoją pod gołym niebem.

Brak garażu to spora zmora, szczególnie zimą, kiedy odśnieżanie swojego pojazdu jest niezwykle czasochłonne i problematyczne.

Staruszek wjechał pod rozpędzoną ciężarówkę. Zginął w tragicznych okolicznościach - WideoStaruszek wjechał pod rozpędzoną ciężarówkę. Zginął w tragicznych okolicznościach - WideoCzytaj dalej

Żeby przyśpieszyć cały proces odśnieżania, wielu zmotoryzowanych decyduje się na skrobanie szyb przy włączonym silniku. Niestety, wiele osób nie wie, że w ten sposób popełnia ogromny błąd, który może kosztować naprawdę sporą sumę pieniędzy.

Warto podkreślić, że są i tacy, którzy włączają swój samochód na postoju na długo przed podróżą. Ogrzanie wnętrza spowoduje, że odśnieżenie auta okaże się zdecydowanie łatwiejsze i szybsze.

Mandat za włączony silnik podczas odśnieżania. Wielu kierowcom umyka ten bezwzględny przepis.

Według art. 60 ust. 2 pkt 2 Kodeksu drogowego włączony silnik to „uciążliwość związana z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem”. Za takie działanie grozi mandat nawet w wysokości 300 złotych. Co ciekawe, przepisy zabraniają też oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest włączony. Jeśli to zrobimy, zapłacimy 100 złotych mandatu.

Należy jednak podkreślić, że za nieodśnieżony pojazd również grozi nam surowa kara. Pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym ma być wyposażony, ale także utrzymany w taki sposób, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu.

Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi bardzo surowy mandat, bo w wysokości 500 złotych.

Szczególnie w sezonie zimowym policja apeluje do kierowców o ostrożną, bezpieczną jazdę. Jeden błąd może doprowadzić do ogromnej tragedii.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł