Mandat
Źródło: zdrogi.pl

Kierowco, robisz to podczas odśnieżania samochodu? Grozi za to drakoński mandat

Piotr DutkaPiotr Dutka
7 Grudnia 2020

Mandat to niezbyt przyjemna rzecz dla każdego kierowcy. W sezonie zimowym jesteśmy narażeni na spore wydatki. Obowiązek odśnieżenia swojego samochodu oraz odskrobania szyby dotyczy każdego kierowcy. Wielu z nas popełnia jednak bardzo istotny błąd. Można za niego sporo zapłacić.

Mandat podczas odśnieżania swojego samochodu? Popełniając ten jeden prosty błąd narażasz się na spore kłopoty.

Otrzymanie kary finansowej z rąk policjantów zazwyczaj nie jest zbyt przyjemną rzeczą. Wpływa ona na domowy budżet i generuje mnóstwo negatywnych emocji.

Niestety, ale szczególnie w okresie zimowym jesteśmy narażeni na ukaranie przez funkcjonariuszy w najmniej spodziewanym momencie. Popełniamy jeden istotny błąd, który może nas sporo kosztować.

Zobacz także: Niewielu pamięta, że Rusin i Kraśko grali w "Milionerach". Doszło do fatalnej wpadki

Posiadaczy garażów oraz wiat ochronnych mogą odetchnąć z ulgą. Ich ten temat praktycznie nie dotyczy. Istotny problem mają posiadacze samochodów, które codziennie stoją pod gołym niebem.

Brak garażu to spora zmora, szczególnie zimą, kiedy odśnieżanie swojego pojazdu jest niezwykle czasochłonne i problematyczne.

Zobacz także: W hotelu nie wiedział, że jest nagrywany. Niewiarygodne, co zrobił

Żeby przyśpieszyć cały proces odśnieżania, wielu zmotoryzowanych decyduje się skrobać szyby przy włączonym silniku. Nie wie jednak, że popełnia ogromny błąd, który może kosztować naprawdę sporą sumę pieniędzy.

Warto podkreślić, że są i tacy, którzy uruchamiają samochód na postoju na długo przed podróżą. Ogrzanie wnętrza spowoduje, że odśnieżenie auta okaże się zdecydowanie łatwiejsze i szybsze.

Mandat za włączony silnik podczas odśnieżania. Wielu kierowcom umyka ten bezwzględny przepis.

Według art. 60 ust. 2 pkt 2 Kodeksu drogowego włączony silnik to „uciążliwość związana z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem”. Za takie działanie grozi mandat nawet w wysokości 300 złotych. Co ciekawe, przepisy zabraniają też oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest włączony. Jeśli to zrobimy, zapłacimy 100 złotych mandatu.

Tragedia na oblodzonej drodze. Młoda kobieta zginęła w strasznych okolicznościachTragedia na oblodzonej drodze. Młoda kobieta zginęła w strasznych okolicznościachCzytaj dalej

Od razu warto jednak podkreślić, że za nieodśnieżony pojazd również grozi nam surowa kara. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu.

W praktyce oznacza to, że niedopełnienie swoich obowiązków, jest karane surowym mandatem.

Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi bardzo surowy mandat, bo w wysokości 500 złotych.

Szczególnie w sezonie zimowym policja apeluje do kierowców o ostrożną, bezpieczną jazdę. Nie od dziś wiadomo, że oblodzona droga jest śmiertelnie niebezpieczna. Jeden błąd może zakończyć się gigantyczną tragedią.

Zobacz także w naszych serwisach

Następny artykuł