LPG
Źródło: Petrol.pl

Rolls Royce na gaz? W Polsce to możliwe. Spory procent samochodów z instalacja LPG

Piotr DutkaPiotr Dutka
31 Lipca 2020

W głównej mierze aspekt oszczędności przekonuje Polaków do montażu w ich samochodach instalacji LPG. Auta na gaz w poprzednim roku odnotowały znaczący wzrost popularności. W naszym kraju przybyło wówczas około 78 tysięcy pojazdów z tą instalacją. LPG montują również właściciele luksusowych aut.

LPG popularne jak nigdy. Na gaz jeździ się w Rolls Royce czy Porsche.

Napędzanie swojego samochodu LPG posiada mnóstwo zalet. Jedną z najbardziej znanych, a zarazem najważniejszą jest niski koszt pokonywania kolejnych kilometrów. Warto podkreślić, że spalanie LPG jest po prostu bardziej ekologiczne niż jazda na benzynie czy dieslu.

Według oficjalnych statystyk, chętnych na montaż instalacji nie brakuje, a wręcz liczba zainteresowanych gwałtownie wzrasta.

Według informacji przekazanych przez portal SAMAR na podstawie bazy danych CEPiK w poprzednim roku zarejestrowanych było ponad 2.6 miliona aut osobowych z instalacją gazową. Jest to prawie 15 procent wszystkich samochodów osobowych w naszym kraju.

Dzisiaj grzeje:

1. Wróci obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych? Słowa premiera nie napawają optymizmem

2. Młody mężczyzna spłonął ze swoim najlepszym przyjacielem w BMW

Warto podkreślić, że w 2018 roku zanotowano 3-procentowy wzrost liczby rejestracji pojazdów napędzanych LPG. Duży procent pojazdów stanowią stare auta. 40 procent z nich ma ponad 20 lat.

Kierowca TIR-a zdążył przekazać żonie, że ma zawał. Upuścił telefon, nim powiedział, w jakim jest krajuKierowca TIR-a zdążył przekazać żonie, że ma zawał. Upuścił telefon, nim powiedział, w jakim jest krajuCzytaj dalej

Jeśli chodzi o województwa i sytuację z największą ilością zarejestrowanych pojazdów z LPG, to największy udział aut na gaz zanotowano w województwie łódzkim (21 procent), zaś najmniej występuje w województwie opolskim (11,1 procent).

Na pierwszym miejscu marek z największą liczbą samochodów z instalacją LPG jest Opel – ponad 400 tys. aut. Na drugim miejscu uplasował się Volkswagen (266 tys. aut), zaś podium zamyka Audi (208 tys. aut).

Mandaty z fotoradarów będą zdecydowanie wyższe. To nie koniec koszmarnych wiadomości dla polskich kierowcówMandaty z fotoradarów będą zdecydowanie wyższe. To nie koniec koszmarnych wiadomości dla polskich kierowcówCzytaj dalej

Jeśli chodzi o samochody premium wyposażone w instalację gazową, to najczęściej są to samochody stare, które na rynku wtórnym mogą osiągnąć atrakcyjne ceny. W tej kategorii prawdziwym królem jest Audi A4 z 1995 roku.

Na liście nie brakuje również takich marek jak Porsche (1041 sztuk), wśród których najczęściej "gazowanym" modelem jest Cayenne (339 sztuk). W bazie CEPiK znalazły się także 2 egzemplarze maserati, a także 2 rolls-royce’y z lat 70. Nie zanotowano za to żadnych modeli Ferrari, Lamborghini czy Bentleya.

Zobacz także:

1. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle

2. Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradą

3. Figle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywiste

4. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie

5. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?

Następny artykuł