Kontrola drogowa - licznik cofnięty o 40 tys
Źródło: ITD

Nietypowa kontrola ITD. Taksówkarz został przyłapany na przestępstwie

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
21 Grudnia 2020

Kontrola drogowa ITD w Krakowie wykazała poważne przestępstwo, którego dopuścił się jeden z taksówkarzy. Wpadł podczas spisywania przebiegu. W ciągu miesiąca licznik jego taksówki cofnął się o... 40 tysięcy kilometrów.

Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusze mają obowiązek sprawdzać i spisywać stan licznika w kontrolowanych pojazdach - wskazania te następnie trafiają do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dzięki takim działaniom można wykryć wszelkie nieprawidłowości oraz oszustwa dotyczące przebiegu auta... choć zdarzają się czasem spektakularne wpadki - jakiś czas temu pewien kierowca miał poważne problemy, ponieważ policjant spisujący przebieg, pomylił się o tysiąc km. Kierowca kilka dni później stawił się na przegląd techniczny (684 km dalej) i zarzucono mu... kręcenie licznika!

Przebieg auta w trakcie kontroli wynosił 133 048 km, policjant wpisał zaś do systemu wartość 134 048 km. Kierowca do momentu badania technicznego nabił 684 kilometry, dlatego u diagnosty przebieg wyszedł niższy niż w systemie.
Kierowca musiał się tłumaczyć, że nie jest oszustem. Nikt raczej nie „kręci” liczników o 1000 km, ale mimo wszystko badanie zakończono wynikiem negatywnym.

Kontrola drogowa wykazała "kręcenie licznika".

W środę 16 grudnia w okolicy krakowskiego Dworca Głównego małopolscy inspektorzy ITD zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej taksówkę. W czasie weryfikacji stanu licznika z danymi z CEPiK okazało się, że stan drogomierza Opla Astry wskazuje znacznie mniejszą wartość niż miesiąc wcześniej. 19 listopada samochód miał o 40 tys. km wyższy przebieg.

Masz prawo jazdy kategorii B? Zyskasz nowe uprawnienia, ale musisz spełnić dwa warunkiMasz prawo jazdy kategorii B? Zyskasz nowe uprawnienia, ale musisz spełnić dwa warunkiCzytaj dalej

Zobacz także: Poprosił policjantów o podwózkę, choć był poszukiwany. Zawieźli go na komisariat

Kontrola drogowa. Funkcjonariusze mają obowiązek spisać przebieg pojazdu

Stan drogomierza poważnie zmniejszył się w ciągu miesiąca. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, na miejsce kontroli wezwano policjantów, którzy w tej sprawie przeprowadzili dalsze czynności

Przypominamy, że cofanie liczników w samochodach i motocyklach to przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to nie tylko „magików” zmniejszających przebieg, ale również osoby, które zleciły wykonanie takiej czynności.

Jeśli licznik uległ awarii, należy go wymienić i niezwłocznie zgłosić ten fakt. Wymiana uszkodzonych drogomierzy w pojazdach odbywać się musi z obowiązującymi przepisami i w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu przebiegu. Diagnosta wprowadza dane do bazy CEP i wydaje zaświadczenie.

W związku z powyższym należy pamiętać, że absolutnie nie należy ingerować we wskazania drogomierza - chyba, że jest to konieczne. W takiej sytuacji należy jednak upewnić się, że dopełniliśmy wszelkich formalności, aby nie mieć w przyszłości nieprzyjemności.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

 

Następny artykuł