Jan Łomnicki
Źródło: Gazeta Pomorska

Kolosalne kary za brak biletu parkingowego - "Tyle, to ja miesięcznie wydaje na leki!"

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
24 Kwietnia 2020

Najbliższa koperta znajdowała się 150 metrów od budynku - zbyt daleko dla starszego Pana. W związku z tym podjechał na płatny parking. Chwilę poczekał na osobę obsługującą daną Strefę, aby potwierdzić, że od osób niepełnosprawnych opłaty nie są pobierane. Ponieważ pracownika nie było Pan Jan udał się do lekarza.

Inwalida za brak biletu parkingowego dostał mandat 260 zł.

Urzędnicy, zamiast pomagać starszym i schorowanym, pobierają niebotyczne pieniądze za brak biletu parkingowego. Jan Łomnicki z Kwidzynia to starszy, schorowany Pan, który do Grudziądza przyjechał na wizytę lekarską. Ponieważ ma spore problemu z poruszaniem się, zaparkował jak najbliżej gabinetu.

Nie spodziewał się jednak, że za kilkudziesięciominutowy postój - mimo karty niepełnosprwnego - otrzyma mandat w wysokości 260 zł!

Pan Jan napisał w tej sprawie pismo do prezydenta Grudziądza - Macieja Glamowskiego, który kategorycznie odmówił umorzenia kary.

Jan Łomnicki nie jest wyjątkiem. Wielu niepełnosprawnych, którzy przyjeżdżają do Grudziądza, a posiadają karty inwalidzkie, są zdziwieni, że muszą płacić za parkowanie, jeśli nie staną na „kopercie". Niestety tych jest mało i często są już zajęte.

Przy placówce medycznej, do której Pan Jan zmierzał, zorganizowano postój taksówek, musiał więc znaleźć inne miejsce do parkowania. Najbliższa koperta znajdowała się 150 metrów od budynku - taki dystans był niestety nie do pokonania przez starszego Pana. W związku z tym podjechał najbliżej, jak się dało, na płatny parking. Chwilę poczekał na osobę obsługującą daną Strefę, aby potwierdzić, że od osób niepełnosprawnych opłaty nie są pobierane. Ponieważ pracownika nie było, a czas naglił, Pan Jan udał się do lekarza.

Gdy kilkadziesiąt minut później wrócił do auta, tam czekał już na niego mandat wystawiony przez „parkingowego" za brak wykupionego biletu na kwotę 260 zł.

- Tyle to ja miesięcznie wydaję na leki! Jak można tak uderzać w kieszenie starych i schorowanych ludzi!? Nam powinno się pomagać, otaczać szczególną opieką! - skomentował Pan Jan Łomnicki decyzję pracownika.
Od stycznia 2020 - za zgodą większości radnych Grudziądza kara za parkowanie bez ważnego biletu wynosi 130 zł, jeśli zostanie uregulowana w ciągu 3 dni. Po tym czasie do zapłaty jest całe 260 zł.

Przypomnijmy też: niepełnosprawni za darmo mają postój na „kopercie" do 3 godzin. Po upływie tego czasu należy wykupić bilet według obowiązujących stawek.

Rzecznik Ratusza skomentował jedynie decyzję prezydenta, że musi on traktować wszystkich jednakowo i nie może robić wyjątków.

Jeśli chodzi o sprawę pana Jana Łomnickiego i możliwość zwolnienia go z konieczności zapłacenia mandatu za brak biletu parkingowego, to niestety nie ma takiej szansy. ".

Kiedy uchwalano nowe stawki dotyczące Strefy Płatnego Parkowania, w punkcie podnoszącym niebotycznie stawkę za brak biletu postojowego z 50 zł do 260 zł prezydent Maciej Glamowski powiedział, że kara musi być dotkliwa.

Z tak wysoką stawką nie zgadzała się opozycja, czyli radni PiS. - Jesteśmy w Grudziądzu, a nie na Manhattanie! To horrendalna stawka - uważali radni PiS-u Marek Czepek, Andrzej Wiśniewski i Krzysztof Kosiński.

Następny artykuł