granica Polski
Źródło: epszczyna.pl

Kolejne restrykcje na polskich granicach. Od dziś wchodzą nowe przepisy

Piotr DutkaPiotr Dutka
27 Marca 2020

Przedłużono okres kontrolny na granicach. Z krajów takich jak Niemcy, Czechy, Litwa czy Słowacja wjedziemy jedynie przez określone przejścia. Wprowadzono również kolejne obostrzenia

Tymczasowe kontrole na granicach wydłużone do 13 kwietnia

Wydłużone kontrole na wszystkich granicach Polski są skutkiem szalejącego w Europie koronawirusa SARS-CoV-2. Do naszego kraju można wjechać jedynie przez określone przejścia, po przejściu restrykcyjnej kontroli. Utrzymane zostały, również tymczasowe ograniczenia dla cudzoziemców. Z tego grona zostali wyłączeni kierowcy ciężarówek czy innych pojazdów dostarczających towary.

Podjęto również działania mające na celu zachowanie ciągłości dostaw. W tym celu zwolniono zawodowych kierowców z obowiązku kontroli, a także 14-dniowej kwarantanny. Zwolnienie przysługuje kierowcom wykonującym międzynarodowy transport towarów i tych przekraczających granicę z Czechami, Litwą, Niemcami i Słowacją. Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają także kierowcy wracający z zagranicy innymi pojazdami, by odbyć w kraju odpoczynek (lub po odebraniu odpoczynku za granicą).

Od dzisiaj zmianie ulegają również wymogi dotyczące osób pracujących za granicą. Wprowadzono bowiem obowiązkowy 14-dniowy okres kwarantanny dla osób przekraczających granice naszego kraju.

Kontrole na granicach zostaną wydłużone ? To bardzo realny scenariusz

- Obawiam się, że rygor graniczny będzie obowiązywał dłużej od innych ograniczeń, bo nawet jeśli działania wprowadzone przez rząd dadzą dobry efekt, to duży napływ osób z zagranicy, bez ścisłej kontroli, spowodowałby nawrót choroby COVID-19 - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Powiedział również, że dzięki obowiązkowym kontrolom na granicach oraz zaostrzeniu przepisów w naszym kraju, udaje się zachować duży rygor sanitarny.

Następny artykuł