Warszawskie przejście dla pieszych
Źródło: fot. ZDM Warszawa

Drogich aut nie obowiązują przepisy ruchu drogowego? Wyniki eksperymentu

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Każdy powinien znać przepisy ruchu drogowego. Czy jednak je stosujemy? W najnowszym, marcowym wydaniu „Journal of Transport & Heath” pojawiły się wyniki bardzo ciekawego eksperymentu, w którym przetestowano popularny stereotyp motoryzacyjny.

Autorzy badania wysłali czterech pieszych - czarną kobietę, czarnego mężczyznę, białą kobietę oraz białego mężczyznę - na przejścia dla pieszych w rejonie Las Vegas. Celem badania było zaobserwowanie, jak często kierowcy przepuszczają pieszych oraz czy ma na to wpływ płeć i kolor skóry osoby przy przejściu.

Ogólne wyniki były dość ponure, na 461 samochodów raptem jedynie około 28 procent „ułatwiło” pieszemu przedostanie się na drugą stronę ulicy. Jedynym czynnikiem, który faktycznie wydawał się wpływać na „uprzejmość” kierowców była wartość auta. Zaobserwowano, że wraz ze wzrostem wartości (aktualnej wartości) auta o 1000 dolarów szanse, że kierowca przepuści pieszego, malały o 3%.

Podobne badania przeprowadzono też jakiś czas temu w Finlandii.

Stwierdzono w nich, że mężczyźni posiadający drogie samochody są za kierownicą bardziej uparci, nieprzyjemni i rzadziej okazują empatię. W ankiecie przeprowadzonej na uniwersytecie w Helsinkach
wzięło udział 1892 kierowców i podzielono ich na pięć grup w zależności od ich osobowości.

Jan-Erik Lönnqvist z Uniwersytetu Helsińskiego zauważył, że wśród kierowców mających skłonności do niebezpiecznej jazdy, wymuszania pierwszeństwa, itp. dominują posiadacze droższych, niemieckich aut.

Wyjaśnienie tego, zgodnie z najnowszymi badaniami może być takie, że kierowcy samochodów o wyższej wartości mieli poczucie wyższości nad innymi użytkownikami dróg.

Inne badania wykazały, że najczęściej osoby o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym mają ogólnie mniej empatii.

Reasumując - im osoba bogatsza i droższe ma auto, tym mniej chętnie ustępuje na drodze.

Czy więcej pieniędzy pozwala nam być bucami? Pamiętajmy, że na drodze wszyscy jesteśmy równi. Oczywiście są też na ulicach pojazdy uprzywilejowane, ale to zupełnie inna sprawa.

Następny artykuł