ZDrogi.pl
pixabay

pixabay

Kierowco, możesz zapobiec korozji w prosty sposób. Te triki ochronią twój samochód

14 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Korozja to zjawisko znienawidzone przez wszystkich zmotoryzowanych. Ten niezwykle powszechny problem w widoczny sposób obniża walory estetyczne pojazdu, a także może zdyskwalifikować samochód z dalszej eksploatacji. Wiele osób zastanawia się, czy istnieje rozwiązanie eliminujące ten problem.

Nie jest tajemnicą, że rdza dotyka nie tylko starsze, wysłużone samochody. Może się również pojawić na młodszych konstrukcjach, doprowadzając właścicieli do prawdziwego szału.

Niestety, ale na korozję jesteśmy skazani i prędzej czy później zacznie szpecić karoserię naszego pojazdu. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które mogą zapobiegać pojawianiu się ognisk rdzy, a także skutecznie z nią walczyć.

Warto zaznaczyć, że klimat panujący w naszym kraju znacznie sprzyja rozwijaniu się korozji. Istotną rolę w tym procesie ogrywają sól drogowa czy brud, a także duża wilgotność. To właśnie dlatego okres jesienno-zimowy jest określany mianem idealnego do rozwoju korozji.

Niestety, ale niewiele pojazdów jest odporna na takowe zmiany. Jednym z lepszych, a co za tym idzie innowacyjnych rozwiązań jest cynkowanie nadwozia. Ta interesująca metoda charakteryzuje się dużą trwałością i polega na nałożeniu niewielkiej warstwy fosforanów określonego metalu, np. cynku, o wartości 5–10 mikrometrów, który stanowi podkład dla kolejnych warstw.

Kolejnym niezwykle skutecznym sposobem jest nałożenie antykorozyjnej farby, tzw. „malowanie kataforyczne”. Nadwozie pojazdu zostaje całkowicie zanurzone w specjalnej substancji przy jednoczesnym podłączeniu do energii elektrycznej. Cząstki farby posiadające ładunek dodatni przyciągają się do ujemnie naładowanej konstrukcji. W ten sposób wszystkie zakamarki zostają skutecznie wypełnione. Po całym zabiegu nadwozie zostaje jeszcze wygrzane w specjalnym piecu. 

Sam również możesz zabezpieczyć swój samochód.

Pixabay

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

CZYTAJ DALEJ

Zabiegi, które zapobiegną rozwojowi korozji może również wykonać w zaciszu własnego warsztatu/garażu.

Na rynku dostępne są różne preparaty mające takie zastosowanie. Warto zaznaczyć, że przed przystąpieniem do akcji, należy odpowiednio wyczyścić wszystkie elementy łączenia blach i dolnych segmentów karoserii, gdyż to one w głównej mierze są podatne na korozję, ze szczególnym uwzględnieniem obrzeża nadkoli czy dolnych krawędzi drzwi oraz progów. 

Warto dodać, że nawet najlżejszy, a także najmniejszy kontakt z kamieniem może spowodować odprysk lakieru, który łatwo koroduje, doprowadzając do nieestetycznego wyglądu.

Gdy nasz samochód jest już dokładnie wymyty i osuszony możemy przystąpić do właściwej konserwacji.

Zaleca się użytkowanie antykorozyjnych środków oddzielnie do zabezpieczeń zewnętrznych oraz wewnętrznych, czyli elementów zagrożonych przedostawaniem się wilgoci i powietrza do wnętrza auta. Preparat jest nakładany aerozolem przez otwory odpływowe i otwory technologiczne, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni do demontażu poszczególnych części. 

Przy konserwacji podwozia często wykorzystywana jest masa składająca się z kauczuku i tworzyw sztucznych. Przy tym sposobie radzimy zaopatrzyć się w specjalny pistolet do odmuchiwania karoserii.

Jeżeli nie wierzymy we własne umiejętności, walkę z korozją radzimy pozostawić w rękach fachowców, którzy wykonają swoją pracę w należyty sposób.

Zobacz co wiesz o polskiej motoryzacji

Pytanie 1 z 10

W którym roku rozpoczęto produkcję seryjną Poloneza?

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

  • Co robią mechanicy, gdy klient nie patrzy? - Wideo

  • Nagrali pirata drogowego dwiema kamerami. Kierowca będzie miał kłopoty - Wideo

  • Czym jeździ poseł Kukiz? Sprawdziliśmy, co stoi w garażu antysystemowca

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.plPiotr DutkaAutor

Motoryzacja interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie muscle cary również powodują u mnie szybsze bicie serca. Z wykształcenia Politolog. Aktualnie studiuje zarządzanie w Sporcie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W szeroko pojętym pojęciu motoryzacji interesuje się motorsportem oraz nowoczesnymi technologiami

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >