Kierowcy będą mieć ciężej przejść badania techniczne
Źródło: zdrogi.pl materiały własne

Kierowco, po wakacjach czekają cię zaostrzone badania techniczne. Wiele samochodów nie przejdzie przeglądu. Wzrosną również ceny?

Piotr DutkaPiotr Dutka
7 Sierpnia 2020

Badanie techniczne pojazdów dla wielu osób oznacza prawdziwą drogę przez mękę. Aktualnie, Ministerstwo Infrastruktury wraca do tego niezwykle intrygującego projektu, przez co wielu kierowców niespokojnie spogląda na swoje samochody. Problemy mogą mieć właściciele starych, niezadbanych aut, ale i rajdówek.

Kierowców czeka zaostrzenie przepisów. Nowe przeglądy mają wyeliminować niebezpieczne samochody.

Zaostrzenie przepisów dotyczących obowiązkowych badań technicznych nie jest nowym pomysłem. Elektryzuje on jednak opinię publiczną, u jednych wywołując aprobatę a u innych prawdziwą panikę.

Sytuacja na polskich drogach nie jest kolorowa. Średnia wieku aut jeżdżących po polskich drogach to uwaga... 13 lat. Statystyki są skutecznie odmładzane przez floty służbowych samochodów. Dla wielu osób przegląd starszego modelu, który stoi w prywatnym garażu to prawdziwa droga przez mękę i ogromny stres.

Jednak prawda jest bardzo bolesna. Spory procent wypadków na naszych drogach jest spowodowana przez pojazdy w złym stanie technicznym. Rząd chce wyeliminować z dróg takowe i zaostrzyć system przeglądów.

Przerażający wypadek. Osobowy Volkswagen dosłownie wbił się w ciężarówkę. Zginęła młoda kobietaPrzerażający wypadek. Osobowy Volkswagen dosłownie wbił się w ciężarówkę. Zginęła młoda kobietaCzytaj dalej

Wprowadzone zmiany będą prawdziwą rewolucją. Resort infrastruktury szykuje znaczne zaostrzenie przepisów. Na każdej stacji diagnostycznej, wszystkie samochody mają być obowiązkowo fotografowane, a pozyskany materiał ma być przechowywany przez następne 2 lata.

Wprowadzenie takich przepisów będzie niezwykle problematyczny z punktu widzenia właścicieli rajdówek. Wielu diagnostów nie podbija pieczątki samochodom wyczynowym. Chodzi o klatkę bezpieczeństwa, która jest zamontowana w takich pojazdach. Według polskiego prawa jest to element, który może spowodować uszkodzenie ciała kierowcy lub pasażera.

Rada Ministrów ma zająć się pracą na temat nowych przepisów w trzecim kwartale tego roku. Już po wakacjach można spodziewać się przyjęcia zmian w badaniach technicznych pojazdów.

Mandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienieMandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienieCzytaj dalej

Warto podkreślić, że Transportowy Dozór Techniczny będzie miał władzę na wydawaniem i cofaniem uprawnień, a Instytut Transportu Samochodowego zajmie się organizację i przeprowadzaniem szkoleń dla diagnostów.

W górę pójdą również ceny, pomimo faktu, że w projekcie nie ma o nich mowy. Aktualnie cena wynosi 97 złotych. Jeśli pojazd wyposażony jest w instalację LPG, opłata wzrasta do 162 złotych. Stawki za motocykl i ciężarówki to odpowiednio 62 i 153 złote.

Zobacz także:

1. Nadchodzi rewolucja związana z mandatami - zapowiada Ministerstwo Finansów

2. Kierowco, będzie jeszcze drożej? Wyższy podatek dla właścicieli Diesla. Po kieszeniach oberwą również osoby niemające samochodu

3. Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradą

4. Utrata prawa jazdy za... regulację wycieraczek. Nadchodzi rewolucja w przepisach?

5. Polskie urzędy sparaliżowane. Tysiące kierowców pocałowało klamkę

Następny artykuł