Kierowcy nie mogli załatwić sprawy w urzędzie
Źródło: CEPiK

Polskie urzędy sparaliżowane. Tysiące kierowców pocałowało klamkę

Piotr DutkaPiotr Dutka
5 Sierpnia 2020

W dniu wczorajszym tj. 4 sierpnia doszło do poważnej awarii systemów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Petenci, którzy postanowili załatwić sprawę w urzędzie, musieli liczyć się z bezowocnym powrotem do domu. Nie można było zarejestrować samochodu ani odebrać prawa jazdy.

Kierowcy zszokowani. Polskie urzędy zostały sparaliżowane.

We wtorek 4 sierpnia doszło do ogólnopolskiej awarii systemu CEPiK, która skutecznie sparaliżowała funkcjonowanie polskich urzędów. Polscy kierowcy nie mogli zostać skutecznie i kompleksowo obsłużeni. Pierwsze utrudnienia zaczęły się pojawiać około godziny 11.

Niedziałający CEPiK w głównej mierze blokuje rejestracje pojazdu, zgłoszenia jego kupna bądź sprzedaży, czy poinformowanie o jego kradzieży. W takiej sytuacji kierowcy mają również problemy ze zgłoszeniem utraty dowodu rejestracyjnego czy wydaniem zapasowych tablic.

Maseczka w samochodzie albo bardzo surowy mandat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada masowe kontrole kierowcówMaseczka w samochodzie albo bardzo surowy mandat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada masowe kontrole kierowcówCzytaj dalej

Przez pierwsze pół roku 2020, Polacy zarejestrowali w CEPiK ponad 722 tysiące pojazdów. Z czego niemal 395 tysięcy w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Dla wszystkich kierowców muszących załatwić ważną sprawę w urzędzie mamy bardzo dobre wieści. Około godz. 15.00 Centralny Ośrodek Informatyki poinformował o usunięciu awarii. "Informujemy, że problemy z CEPiK oraz SRP zostały wyeliminowane. Oba systemy działają już stabilnie".

Pozostaje mieć nadzieje, że podobne sytuacje nie będą mieć miejsca w przyszłości.

Zobacz także:

1. Utrata prawa jazdy za... regulację wycieraczek. Nadchodzi rewolucja w przepisach?

2. Mandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienie

3. Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradą

4. Policja się nie patyczkuje. Wakacyjny rekord zatrzymanych uprawnień. Jeszcze więcej kierowców straci swoje prawo jazdy

5. 140 tys. przekroczeń od końca czerwca. Wiemy już, gdzie jest najskuteczniejszy fotoradar

Następny artykuł