Kierowca zażywający leki
Źródło: poradnik zdrowie

Kierowco musisz uważać. Zażywasz leki? Możesz stracić swoje prawo jazdy

Piotr DutkaPiotr Dutka
5 Sierpnia 2020

Każdy z nas bardzo dobrze wie jaki wpływ na organizm człowieka, mogą mieć zwykłe leki. Ich nadmiar może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Ich zażywanie, jest niebezpieczne również podczas jazdy samochodem. Istnieją takie środki, po których zażyciu można stracić swoje uprawnienia.

Kierowco, musisz być ostrożny. Leki mogą pozbawić Cię prawa jazdy.

Nie od dziś wiadomo, że niektóre leki zażywane w nadmiarze mogą być bardzo niebezpieczne. Substancje zawarte w specyfikach, takie jak kodeina, morfina, metafon czy petydyna mogą realnie wpłynąć na naszą kondycję za kółkiem.

Substancje te, w niewielkich ilościach występują w bardzo popularnych i ogólnodostępnych syropach na kaszel. Kodeina, zawarta w takich medykamentach ma negatywne działanie z punktu widzenia kierowców.

Mowa o senności, zawrotach głowy, otępieniu czy nawet spowolnieniu oddechu. Jeżeli przewlekle używamy takich specyfików, wsiadanie za kółko jest po prostu niewskazane.

Utrata prawa jazdy za... regulację wycieraczek. Nadchodzi rewolucja w przepisach?Utrata prawa jazdy za... regulację wycieraczek. Nadchodzi rewolucja w przepisach?Czytaj dalej

W Polsce bardzo popularną sytuacją było zdarzenie z 2014 roku, kiedy student stracił prawo jazdy na 10 miesięcy i był zobligowany zapłacić grzywnę 550 złotych. Młody mężczyzna został poddany narkotestowi, który wykazał, że jest on pod wpływem amfetaminy. Późniejsze badanie wykazało, że jest on czysty, a za błędny odczyt odpowiada właśnie kodeina. Była ona zawarta w syropie przeciwbólowym.

Kierowcy z astmą również muszą bardzo uważać.

Szczególnie narażone są osoby mające astmę. W wykorzystywanych przez nich lekach znajduje się substancja o nazwie Salbutamol. Test na obecność narkotyków może wykryć obecność amfetaminy.

Najgorsze jest to, że na miejscu kierowca nie jest w stanie udowodnić swojej niewinności. Funkcjonariusz zatrzyma nasze prawo jazdy, a jego odzyskanie może potrwać miesiącami. Niestety, ale skutecznej metody na obronę przed tego typu sytuacjami po prostu nie ma.

Zobacz także:

1. Wideo - Spektakularny wypadek trzech motocyklistów. Motocykl dosłownie wystrzelił w powietrze

2. Policja się nie patyczkuje. Wakacyjny rekord zatrzymanych uprawnień. Jeszcze więcej kierowców straci swoje prawo jazdy

3. Zabił własne dziecko - Ojciec zaproponował dla siebie karę, prokurator się zgodził

4. Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradą

5. Maseczka w samochodzie albo bardzo surowy mandat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada masowe kontrole kierowców

Następny artykuł