Przepisy ruchu drogowego
Źródło: zdrogi.pl

Kierowco, rząd pracuje nad zmianami w ruchu drogowym. Chodzi o pierwszeństwo pieszych

Piotr DutkaPiotr Dutka
24 Listopada 2020

Kierowcy są grupą osób, która w najbliższym czasie może spodziewać się kilku znaczących zmian. Wiadomo, że nad jedną od dziś, tj. wtorku 24 listopada pracuje polski rząd. Mowa o zmianie przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych. Nadchodzi prawdziwa rewolucja.

Kierowcy mogą spodziewać się rewolucyjnych zmian. Chodzi o pierwszeństwo pieszych. Rząd postanowił zrewolucjonizować przepisy.

Wtorek, 24 listopada jest datą, która wyznaczy powrót do prac nad rewolucyjnymi zmianami dotyczącymi pierwszeństwa pieszych. Chodzi o bardzo istotną nowelizację, która miała wejść w życie już w lipcu bieżącego roku. Takie deklaracje słyszane były z ust premiera Mateusza Morawieckiego w 2019 roku.

Taki stan rzeczy, oraz chęć zmian w przepisach jest pokłosiem tragicznego wypadku z Warszawy, który rok temu miał miejsce w stolicy naszego kraju. Wtedy to polski premier zapowiedział gruntowną zmianę przepisów drogowych.

Dzisiaj grzeje:

1. W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie

2. Stracisz prawo jazdy za agresję na drodze? Nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym

3. Wstrząsający wypadek w Myślenicach. Upadł na jezdnię i został przejechany przez osobówkę

Mowa o pierwszeństwie pieszych oraz karaniu kierowców, którzy w rażący sposób łamią przepisy ruchu drogowego. Zmiany miały być obecne już w lipcu 2020 roku. Do tego jednak nie doszło. Według informacji podanych przez PAP, we wtorek 24 listopada, polski rząd ma powrócić do pracy nad nową ustawą.

Wykaz prac legislacyjnych Rady Ministrów jasno sugeruje, że przyjęcie projektu jest zaplanowane na ostatni kwartał 2020 roku.

Nie jest tajemnicą, że najpierw ewentualne zmiany mają zostać zaprezentowane w Sejmie, po 3 czytaniach trafić do Senatu, a dopiero potem na biurko prezydenta. Przyjęcie projektu w obecnym kształcie jest datowane na 1 lipca 2020 roku. Jak już wiemy taki scenariusz jest po prostu niemożliwy.

Wielka szpula z kablem sparaliżowała Kalisz. O krok od wielkiej tragedii - WideoWielka szpula z kablem sparaliżowała Kalisz. O krok od wielkiej tragedii - WideoCzytaj dalej

Zaproponowane zmiany miały wprowadzać do przepisów istotne, więc rewolucyjne zmiany. W głównej mierze mowa o zlikwidowaniu ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym do 60 km/h w godzinach nocnych.

Kolejną zmianą miałoby być obligatoryjne zatrzymywanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy w razie przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h. Chodzi o łamanie przepisów także poza terenem zabudowanym.

Kierowco, martwią cię zamarzające szyby w aucie? Jest prosty sposób by sobie z tym poradzićKierowco, martwią cię zamarzające szyby w aucie? Jest prosty sposób by sobie z tym poradzićCzytaj dalej

Rewolucyjny byłby jednak przepis dotyczący pieszych. Aktualnie, prawo przewiduje, że piesi mają pierwszeństwo na przejściu, jednocześnie zabrania wchodzenia bezpośrednio pod jadący pojazd.

Rozporządzenie wprowadza obowiązek zwolnienia przez kierowcę przed dojazdem do przejścia dla pieszych. Chodzi o nienarażanie bezpieczeństwa osób wchodzących na przejście oraz na nim przebywających.

Wstępne założenia art. 26 ust. 1 ustawy ma otrzymać brzmienie: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu".

Motocykliści zaatakowani przez nożownika, bo jeździli po lesie - WideoMotocykliści zaatakowani przez nożownika, bo jeździli po lesie - WideoCzytaj dalej

W dniu dzisiejszym pierwszeństwo należy ustąpić jedynie pieszym znajdującym się na przejściu. Nie ma żadnej wzmianki o zwalnianiu przed pasami.

Nie wiadomo dokładnie kiedy proponowane zmiany miałby wejść w życie. Wszystko wskazuje na to, że taka rewolucja w przepisach spełni się dopiero za jakiś czas.

Zobacz także w naszych serwisach:

1. TVN w ostatniej chwili zareagował na oskarżenia pod adresem uczestnika "Top Model". Skandal, jakiego jeszcze nie było

2. Mąż przekazał smutne wieści o Bogumile Wander. Los mocno ich doświadczył, małżeństwo nie ma ze sobą żadnego kontaktu

3. Śmierć autostopowicza na Mazurach. Potrąciło go auto dostawcze

4. Noga mężczyzny utknęła w drzwiach Solarisa. Autobus wlókł go po jezdni

5. Gumy Turbo, smak dzieciństwa. Pamiętacie kultowy produkt?

6. Jeden szczegół na tablicach rejestracyjnych grozi mandatem. Lepiej zwrócić uwagę

7. Marcin Najman jednak nie kończy kariery. Dostał dwie propozycje już kilka minut po walce w Fame MMA

Następny artykuł