Kierowco miej sie na baczności
Źródło: Komenda w Mińsku Mazowieckim

Kierowco, miej się na baczności. Już nie tylko policja będzie mogła kontrolować kierowców. MON przedstawił projekt nowej ustawy

Piotr DutkaPiotr Dutka
22 Sierpnia 2020

Kierowco, już nie tylko policja będzie mogła kontrolować kierowców. Miesiąc temu Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło projekt nowej ustawy, która ma znacząco określić nowe uprawnienia żandarmerii wojskowej. Z rozporządzenia wynika, że wkrótce ta formacja uzyska podobne uprawnienia do tych, które posiadają funkcjonariusze policji.

Kierowco, miej się na baczności. Wkrótce nowe uprawnienia żandarmerii wojskowej. Będzie mogła zdecydowanie więcej niż Ci się wydaje.

Prawie dwa miesiące temu Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło specjalny projekt ministra obrony narodowej dotyczący kontroli ruchu drogowego. W imie nowych przepisów, o ile w ogóle wejdą w życie, zarówno żółnierze, jak i żandarmi,  w ramach kierowania ruchem lub prowadzenia kontroli drogowych — będą mogli zaparkować swój pojazd tam, gdzie nie jest to dozwolone, ale nie zagraża bezpieczeństwu. Nadal nie wiadomo czy projekt wejdzie w życie, ale zawsze warto przestrzec kierowców, przed potencjalnymi uprawnieniami służb. Oczywiście żeby uniknęli oni przykrego zawodu podczas niespodziewanej kontroli.

Nowe przepisy uprawnią tę formację do wydawania poleceń zatrzymania się, posługując się tarczą lub ręką. Jeśli będzie to uzasadnione, żołnierz będzie mógł nakazać kierowcy przejazd w miejsce, gdzie można bezpiecznie zatrzymać się do kontroli.

W imię nowych przepisów żołnierz będzie mógł wydać polecenie kierowcy, aby ten pozostał w samochodzie, a także wyłączenie silnika. Jeżeli sytuacja będzie uzasadniona, żandarm będzie mógł kazać kierowcy i pasażerom pojazdu jego opuszczenie.

Wideo- Tragiczny wypadek. Cysterna spadła z wiaduktu po zderzeniu z Oplem CorsąWideo- Tragiczny wypadek. Cysterna spadła z wiaduktu po zderzeniu z Oplem CorsąCzytaj dalej

Projekt przewiduje również możliwość wyrywkowych kontroli trzeźwości. Żołnierz będzie mógł sprawdzić uprawnienia kierowcy do kierowania pojazdami. Będą mieli możliwość przeprowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdu.

Co warto podkreślić, nowe rozporządzenie określa, że podczas kontroli dokonywanych przez żandarmerię wojskową żołnierz będzie mógł spisać przebieg sprawdzanego pojazdu. W takim przypadku spisywany będzie również numer VIN pojazdu lub numer jego nadwozia, podwozia albo ramy. Dane będą potem trafiać do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Żandarmi będą mieli prawo do zatrzymywania prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego, gdy zajdą ku temu przesłanki. Wówczas żołnierz wystawi odpowiednie pokwitowanie.

Zobacz także:

1. Wideo - Rzucał kamieniami w samochody. Jeden z kierowców ukarał go w oburzający sposób

2. Zenek Martyniuk kupił nowego Mercedesa. Cena? Powala na kolana

3. Wideo - Ktoś podrzucał opony na pole rolnika. Ten okrutnie się zemścił

4. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista przeleciał nad samochodem. Był poszukiwany przez policję

5. Gwiazdor FC Barcelony rozbił swoje Ferrari. W momencie wypadku był kompletnie pijany

Następny artykuł