Kierowca utracił prawo jazdy. Nacieszył się nim 6 tygodni
Źródło: TOMASZ RADZIK/East News

Nacieszył się "prawkiem" półtora miesiąca. Co przeskrobał?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
9 Grudnia 2020

Kierowca osobowego Seata "wpadł" w terenie zabudowanym po przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h. 18-latek raptem sześć tygodni wcześniej zdobył "prawko". Oczywiście przez najbliższe trzy miesiące nie wsiądzie za kierownicę oraz został ukarany mandatem.

Zaledwie sześć tygodni cieszył się prawem jazdy 18-latek z Brennej (woj.śląskie). Młody kierowca w obszarze zabudowanym prowadził auto z prędkością 106 kilometrów na godzinę. Po zatrzymaniu przez policjantów automatycznie stracił uprawnienia na najbliższe trzy miesiące.

We wtorek policjanci z cieszyńskiej drogówki, kontrolujący ruch na drogach powiatu dostrzegli osobowego Seata, który poruszał się zdecydowanie szybciej, niż dozwolono.

Zobacz także: Samochód ciężarowy wpadł do rzeki

Kierowca długo nie nacieszył się prawem jazdy

Zmierzyli prędkość auta, które pędziło przez Brenną. Okazało się, że auto gnało 106 km/h w terenie zabudowanym. Za kierownicą auta siedział 18-latek, który zdobył prawo jazdy raptem 21 października. Za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym stracił dokument na 3 miesiące. 18-latek dostał również mandat i 10 punktów karnych.

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Kierowca BMW w końcu odpowie za śmiertelny wypadek pod Warszawą. Sąd jest bezlitosny

Kierowca w terenie zabudowanym musi uważać

Przypominamy, że pięć lat temu weszły w życie przepisy zaostrzające sankcje wobec kierowców, którzy przekraczają prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. W takiej sytuacji prawo jazdy jest odbierane na trzy miesiące bezpośrednio przez kontrolującego kierowcę policjanta.

Zobacz także: Spojrzeli na rzekę i pobledli. Natychmiast zaczęli nagrywać

Jeżeli osoba, której cofnięto uprawnienia, w dalszym ciągu będzie prowadziła pojazd, trzymiesięczny okres zostanie przedłużony do sześciu miesięcy. Jeżeli kierowca i w tym czasie zdecyduje się wsiąść za kierownicę, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem - aby je odzyskać, trzeba ponownie zdać egzamin.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Mycie samochodu zimą. Kierowco, podpowiadamy jak dbać o auto podczas syberyjskich mrozówMycie samochodu zimą. Kierowco, podpowiadamy jak dbać o auto podczas syberyjskich mrozówCzytaj dalej

Następny artykuł